Poutní místo Svatá hora u Příbrami a největší hornické muzeum

Příbram je okresní město ve Středočeském kraji ležící 54km  jihozápadně od Prahy, na řece Litavce a pokud jste si pro svou dovolenou vybrali ubytování ve Středočeském kraji, neměli by jste vynechat návštěvu tohoto města.

V tomto městě žije zhruba 33 tisíc obyvatel a jeho katastrální výměra činí 33,41 km2. Město má 18 částí a skládá se z 10ti katastrálních území, jeho nadmořská výška je 502 metrů nad mořem.

Letos je to právě 800 let od vzniku města. První zmínka o městě tedy pochází z roku 1216. V 16. století byla Příbram císařem Rudolfem II. povýšena na královské horní město.

Příbram byla jedním z nejmodernějších evropských důlních míst až do dvacátých let 20. století.

V barokních dobách vzniklo dnešní poutní místo Svatá Horakostelem Panny Marie, kde se můžeme podívat na sochu Ježíšovy matky ze stříbra a zlata.

V první polovině 13. století byl založen kostel sv. Jakuba Většího. Tato gotická stavba je součástí znaku města, a nachází se na Náměstí T.G. Masaryka.

Další zajímavou stavbou je zámeček Ernestinum, který ve 13.tém století sloužil jako tvrz, než ho arcibiskup Arnošt z Pardubic přestavěl  na gotický hrad, u tohoto místa si nemůžete nevšimnout sochy budovatele.

V západní části města je 5 historických dolů a najdeme zde Hornické muzeum Příbram, které je jedno z nejstarších hornických muzeí plné zajímavých ukázek z prostředí dolů (napodobeniny nástrojů používaných při těžbě apod.) a ukázek z hornického života.

Podíváme se i malinko do literatury. V Příbrami žili, studovali nebo z ní pocházejí autoři jako Jan Drda, Fráňa Kučera nebo František Gellner.  Z hudebního hlediska je zajímavým faktem to, že známý hudební skladatel Antonín Dvořák měl kousek od Příbrami své sídlo a Příbram často navštěvoval. S tímto se pojí Hudební Festival Antonína Dvořáka Příbram a také Divadlo Antonína Dvořáka postavené ve městě.

Na západním okraji města najdeme kvalitní ubytování ve středočeském kraji i turistické, cyklistické a lyžařské vyžití.

Tipy na ubytování ve Středočeském kraji

Středočeský kraj
Share

Napsat komentář