Praděd, nejvyšší hora Moravy a Slezska

Hora Praděd je pátou nejvyšší horou České republiky a nejvyšší horou Jeseníků. Tyčí se do výše téměř 1492 m.n.m. a z jejího vrcholu budete mít okouzlující výhled do širokého okolí. Najdete ji v pohoří Hrubého Jeseníku, v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Řadí se do Moravskoslezského kraje, i když právě tudy prochází i hranice s Olomouckým krajem. Láme se tu také hranice dvou okresů a to okresu Bruntál, kam spadají města jako Vrbno pod Pradědem, Karlova Studánka a Malá Morávka, a okresu Šumperk, kam patří například Loučná nad Desnou. Ubytování najdete ve všech těchto městech i v mnoha dalších městečkách a vesnicích kolem. Praděd je také součástí stejnojmenné národní přírodní rezervace, chráněné díky vzácným biotopům hlavního jesenického hřebene.

Na vrchol Pradědu se dostanete několika cestami z různých směrů a také jednou cyklotrasou. Ta vede po asfaltové silnici z Karlovy Studánky, přes sedlo Hvězda a kolem chaty Ovčárna. Silnice je ale uzavřená pro motorová vozidla, ty musíte nechat na parkovišti u Ovčárny. Tuto silnici také kopíruje zelená turistická trasa, dále se můžete vydat po hřebenové červené trase nebo nejprudší a nejnáročnější modré cestě, která vede z Koutů nad Desnou a kolem dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Tato elektrárna je častým cílem turistů, protože její prohlídka je nevšedním zážitkem. Je při ní totiž mimo jiné možné vyjet i k horní nádrži, která je vybudována na vrcholu kopce v nadmořské výšce 1350 metrů.

Na vrcholu Pradědu se tyčí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Rozhledna tu byla poprvé postavena už v letech 1903-1912, šlo o kamennou stavbu vysokou 32,5 metrů. Měla podobu romantického gotického hradu a turistům mohla sloužit až do roku 1959, kdy se kvůli chátrání po druhé světové válce zřítila.V šedesátých letech bylo rozhodnuto o výstavbě vysílače spojeného s rozhlednou. Stavba byla zahájena roku 1968 budováním silnice z Ovčárny a dokončena roku 1983, kdy byla slavnostně otevřena restaurace. 162 metrů vysoký vysílač je dodnes nejvyšším bodem České republiky, i když uměle vybudovaným. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 80 metrů a za dobrého počasí z ní uvidíte na Lysou horu, Sněžku a Radhošť, při velmi dobré viditelnosti potom i slovenské Vysoké Tatry a Malou Fatru či rakouské Nízké Alpy. V restauraci se můžete občerstvit před cestou zpátky, ubytování tu bohužel v nabídce není.

Při výletě na Praděd by byla škoda neprohlédnout si i lázeňské městečko Karlova Studánka. Jsou to nejmenší lázně u nás a mají opravdu kouzelnou atmosféru. K té přispívá typická lázeňská architektura, hluboké lesy kolem i úžasně čistý vzduch, který je podle měření nejčistší v celé střední Evropě. Kromě lázeňských budov se můžete pokochat i pěkným uměle vybudovaným vodopádem na říčce Bílá Opava, jedním z nejoblíbenějších míst turistů i lázeňských hostů. Z Karlovy Studánky vede na Praděd naučná stezka Bílé Opavy, která vás provede kolem dalších vodopádů a vůbec všemi krásnými místy kolem toku této říčky.hora Praděd

Mezi turisticky oblíbené, zajímavé a krásné oblasti patří například Petrovy kameny, vrchol dominující hřebenu od Pradědu k sedlu Skřítek, nebo Velká kotlina, která se nachází na svazích Vysoké hole. Velká kotlina je ledovcové karové údolí, které padá dolů v prudkých srázech. Nachází se zde horské louky, kde rostou unikátní rostliny, skály, tůně, mokřiny a bystřiny, které tu na svazích tvoří mnohé malé vodopády. Naučná stezka vedoucí těmito pěknými scenériemi je otevřena z důvodu bezpečnosti pouze v létě.

V zimě je Praděd a okolí vyhledávaným místem pro milovníky zimních sportů, na své si tu přijdou lyžaři, snowboardisté i běžkaři. Ski areály s kvalitními sjezdovkami i běžecké stopy tu najdete na mnoha místech a mají výbornou pověst.

Hora Praděd je symbolem Jeseníků a pokud se rozhodnete zdolat výšlap na ni, odmění se vám krásným výhledem. Její okolí vám pak nabídne vše, co si od aktivně strávené dovolené můžete přát. Praděd a celý Hrubý Jeseník nabízí nepřeberné množství možností jak pro zdatné turisty, tak i rodiny s dětmi nebo starší lidi, kteří uvítají spíše mírnější procházky.

Share

Napsat komentář