Praha stověžatá – matka měst

Praha je hlavním městem České republiky a zároveň samostatným krajem. Je městem největším a s téměř 1 250 000 obyvateli také nejlidnatějším v Česku. A to sem dalších 200 000 lidí ještě dojíždí za prací či studiem. Sídlí zde všechny ústřední orgány České republiky a soustředí se tu kulturní dění. Praha je také hlavním dopravním uzlem v Česku a významnou evropskou křižovatkou. Co sem ale láká miliony turistů ročně, je především kouzelná atmosféra města, množství památek v historickém centru a zajímavostí ze všech směrů lidských činností. Dobrou vizitkou je také vysoká úroveň služeb v oblastech gastronomie či ubytování. Historické centrum města s Pražským hradem v čele je památkovou rezervací UNESCO. Na území Prahy se nachází celkem 37 národních kulturních památek. Praha je všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších evropských měst a toto pojmenování si jistě právem zaslouží.

Pražský hrad je nejen nejvýznamnějším hradem v Česku, ale také největším starobylým hradním komplexem na světě, jak stojí psáno v Guinessově knize rekordů. Toto místo bývalo už od 9. století sídlem knížat, králů a nyní prezidentů. Historicky nejvýznamnější jsou jeho centrální části Starý palác, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha a bazilika sv. Jiří s bývalým klášterem. Západní část hradu tvoří císařské paláce uspořádané kolem tří nádvoří. Na východní straně se nachází dva původně šlechtické paláce, bývalé obytné domy a zachovalé části středověkého opevnění. Na jižní straně hradu se rozléhají zahrady.

Praha
Národní divalo v Praze

Katedrála sv. Víta je dominantou celého hradu a také jeho chloubou. Vzhled této trojlodní gotické katedrály se utvářel v průběhu celých sedmi set let a její monumentálnost dnes bere dech. Vždy měla veliký význam, tradičně tu probíhala korunovace českých králů a mnozí z nich jsou tu také pohřbeni. Kolem katedrály se táhne věnec kaplí, z nichž nejvýznamnější je kaple sv. Václava. Vedle ní se v patře předsíně nachází korunovační komora, kde jsou uloženy vzácné české královské korunovační klenoty.

K hradu náleží také Královská zahrada oddělená od něj Jelením příkopem. V této  renesanční zahradě se nachází mnoho pěkných staveb, k těm nejhezčím patří Letohrádek královny Anny. Zahrada i Pražský hrad náleží do čtvrti Hradčany, jež tvoří neodmyslitelně známé panorama celé Prahy.

Jedna z nejstarších pražských čtvrtí města je Malá Strana, ležící na stejném levém břehu protékající řeky Vltavy jako hrad. Najdete zde mnoho významných staveb a krásných míst jako Strahovský klášter, nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, jehož součástí je slavná Strahovská knihovna a obrazárna, Valdštejnský palác nebo kostel Sv. Mikuláše, který rozděluje Malostranské náměstí na dvě části. Místem se zvláštní atmosférou je také umělý ostrov Kampa, který obtéká mlýnská strouha Čertovka. Někdy bývá pro svůj charakter přezdíván pražskými Benátky. Kolem hradu i na celé Malé Straně najdete spoustu možností ubytování.

Mezi Pražany i turisty je velmi oblíbeným cílem Petřínský vrch a rozhledna na jeho vrcholu, ze které je úchvatný výhled na celou Prahu. Petřínský vrch pokrývají mnohé zahrady, do tohoto komplexu patří například Kinského zahrada nebo Petřínské sady. Díky tomu vypadá v kontrastu se zbytkem Prahy jako zelená oáza. Nahoru vás může dovézt lanová dráha, která tu byla postavena už na konci 19. století.

Karlův most
Karlův most v Praze

Jeden ze symbolů Prahy je bezpochyby Karlův most. Denně přes něj přejdou tisíce lidí ze Starého Města na Malou Stranu či naopak. Karlův most je nejstarší dochovaný most v Praze a druhý nejstarší v Česku. Původně byl most bez výzdoby, první socha tu byla usazena na konci 15. století. Od 17. století přibylo postupně 30 převážně barokních soch a sousoší. Stará a známá legenda praví, že se při stavbě mostu ke zpevnění do malty přidávali vajíčka, to bylo ale nedávnými rozbory vyvráceno. Zato se prokázalo, že se do ní přilévalo mléko a víno. Součástí mostu jsou tři věže, menší a větší Malostranská mostecká věž a na druhé straně Staroměstská mostecká věž. Po Karlově mostě prochází Královská cesta, což je historická trasa, kterou přijížděli nastávající čeští králové ke korunovaci v katedrále sv. Víta.

Staré město je historické město a čtvrť na na pravém břehu Vltavy. Jeho centrem je Staroměstské náměstí. Nachází se na něm Staroměstská radnice, která sama o sobě láká davy turistů. To nejen kvůli své architektuře, ale jistě díky Pražskému orloji, umístěnému na jižní stěně radnice. Jedná se o středověké astronomické hodiny obsahující astronomický ciferník a kalendářní desku pod ním. Lze zde kromě času odečítat například astronomické cykly, polohu Slunce a jeho průchod zvěrokruhy, polohu a fázi Měsíce, aktuální měsíc a den nebo nepohyblivý křesťanský svátek. Staroměstský orloj je pravděpodobně nejlépe zachovalým středověkým orlojem na světě. Během dne se každou hodinu zároveň s odbíjením objevují ve dvou okýnkách nad ciferníkem pohyblivé figury. Je to celkem dvanáct apoštolů, kteří v rukou drží své atributy jako kalich, meč nebo svitek.

Určitě v této části Prahy nesmíte minout ani krásnou Prašnou bránu, kde začíná Celetná ulice a kde také začínala už zmiňovaná Královská cesta. Vedla Celetnou ulicí přes Staroměstské náměstí, Karlovu ulici ke Karlově mostu a za ním přes Malou Stranu na Pražský hrad. Právě kolem této cesty se soustředí mnoho památek a je zajímavé si ji projít.

Za vidění jistě stojí i budova Národního divadla, jedna z nejvýznamnějších staveb v zemi. Vznikat začala v polovině 19. století, v červnu roku 1881 bylo divadlo otevřeno, už za dva měsíce ho však postihl poměrně rozsáhlý požár. V Praze i celé zemi to vyvolalo obrovskou vlnu národního smýšlení, jelikož tato nešťastná událost byla brána jako celonárodní katastrofa. Už za 47 dní se podařilo ve veřejné sbírce vybrat 1 milion zlatých a divadlo mohlo být díky tomu do dvou let opraveno a znovu otevřeno.

Na skále nad pravým břehem Vltavy stojí historické opevnění zvané Vyšehrad. Vzniklo v 10. století jako knížecí hradiště a později se stalo hlavně pevností střežící jižní přístupy k Praze. V 11. století tu sídlil první český král Vratislav II. a ten tu také kvůli sporům se svým bratrem, pražským biskupem Jaromírem, zřídil vyšehradskou kapitulu. Stalo se tak při kostele sv. Petra a Pavla a jednalo se o kolegiátní kapitulu, která byla vyňata z moci pražského biskupa a spadala přímo pod papeže. Toto skončilo až v druhé polovině 18. století. Na konci 19. století byl přebudován hřbitov při kostele sv. Petra a Pavla na místo posledního odpočinku zasloužilých českých osobností, jehož součástí je i známý Slavín, společná hrobka vynikajících umělců z řad herců, básníků, spisovatelů, malířů, sochařů, hudebníků, ale také architektů a osobností dalších povolání. V hrobce se nachází 44 pohřebních kobek, z nichž jedna je ještě volná. Uloženo je tu celkem 55 slavných lidí, další zřejmě už ale podle správce Slavína do hrobky nepřibudou.

Praha
Velká Fürstenberská zahrada v Praze

Praha ale není jen synonymem pro historii a architektonické památky. Je to také město plné života, kultury a zábavy. Užít si ji můžete v mnoha klubech, divadlech, typicky českých hospůdkách, na diskotékách či v barech. V centru města i v okolí vám na každém kroku rádi nabídnou své služby hotely, penziony a další ubytovací zařízení, aby jste si mohli naplno vychutnat i noční život tepajícího velkoměsta. V Praze najdete také mnoho galerií a muzeí, kde uvidíte díla těch největších umělců a dozvíte se mnoho zajímavého, ať už to pro vás znamená cokoliv.

Z jiného soudku zábavy je pak třeba návštěva zoologické zahrady. Tu pražskou najdete v Troji, kde vítá návštěvníky už více než osmdesát let. A že jich není málo, dokazuje v posledních letech návštěvnost přes milión lidí ročně. Jedná se tak o jednoznačně nejnavštěvovanější turistický cíl v Česku. Zahrada chová 694 druhů zvířat v celkovém počtu zhruba 4800 jedinců. To jsou úctyhodná čísla, že? Zahrada je rozsáhlá a její prohlídka vám zajisté zabere celý den. Její dolní a horní číst dokonce spojuje lanovka a po zahradě jezdí silniční vláček, jehož můžete využít.

Vyjmenovat všechny zajímavé a lákavé cíle v Praze je téměř nemožné. Každý si tu najde jistě to své a nebude toho málo. Jedno je jisté, Prahu nestačí navštívit jen na jeden den. Ubytujte se tu alespoň na několik dní a pořádně si ji vychutnejte. I když i to vám pak nejspíš bude připadat málo.

Share

Napsat komentář