
Největší přirozenou skalní bránou, která vznikla z kvádrových pískovcích křídového stáří je Pravčická brána. Patří do území Národního parku České Švýcarsko a nachází se přibližně 3km od obce Hřensko v okrese Děčín. Právě velmi známá Pravčická brána tvoří symbol celé oblasti a je také nejnavštěvovanější částí. Pokud tedy při své dovolené zvolíte ubytování v Ústeckém kraji, nenechte si ujít tuto zajímavost.
Pravčická brána je 16metrů vysoká, její rozpětí je 26,5metrů a nejmenší tloušťka klenby 2,5metru a nejmenší šířka je 8metrů, proto můžeme s jistotou říci, že se jedná o největší pískovcovou skalní bránu v celé Evropě. Od roku 1982 byl vstup návštěvníků na bránu zakázán, neboť důsledkem velké návštěvnosti (která trvala od konce 18. století) docházelo ke zvyšování erozí ve vrchní části. Proto se zdejší místo stávalo pro návštěvníky nebezpečné a hrozilo nebezpečí úrazu.
Zdejší obyvatelé tento přírodní úkaz nejdříve pojmenovávali podle jeho vlastností. Takže mezi první názvy patřily například Velká brána – německy Grosser Tor. V popisech hranic z 16. a 17. století se objevil název Prebischtor, který byl inspirován z názvů nejbližších terénních útvarů Prebischrgrund, Prebischkegel a Prebischorn. Název Prebischtor (ve spojení s německým Tor, neboli brána) pochází z německého jazyka. Postupem času toto území začalo navštěvovat i více zdejších turistů, kteří slovo přejímali do českého jazyka. Tím pádem vzniklo několik podobných názvů jako například Brána Přebišova a Převyšovská brána. Teprve až ve 30. letech 20. století došlo k ustálení současného tvaru, tedy názvu Pravčická brána.
Na začátku 19. století bránu začali navštěvovat umělci, do té doby byla převážně nevyužívaná pro nepřístupný terén. V 60. letech 19. století došlo k úpravě, aby stezkou přes tzv. Dlouhý důl mohli projíždět koně. V roce 1880 došlo k postavení kamenných můstků usnadňující cestu velmi náročným a poměrně nebezpečným terénem.
Poprvé se zde začalo vybírat vstupné v roce 1882, kdy došlo na příkaz knížete Edmunda Clary-Aldringena ke stavbě hostince, které v té době bylo pojmenováno jako Prebischtor. Dnes je známo jako Sokolí hnízdo.
Dnes (2016) je vstupné do areálu:
dospělí 75 Kč
děti (6-14 let/studenti) 25 Kč
důchodci 25 Kč
děti do 6 let zdarma
Otevírací doba:
duben až říjen – každý den od 10:00 do 18:00 hodin
listopad až březen – pátek, sobota a neděle od 10:00 do 16:00 hodin
Při nepříznivém počasí je zavřeno.
Přístupnost:
Autem se moc daleko nedostanete, takže máte dvě možnosti, kde auto zaparkovat:
Od obou parkovišť se dále dostanete pěšky dle vyznačené červené trase. Mimo tyto dvě parkoviště se nikde parkovat nesmí. Určitě je vhodné se na výlet řádně připravit a nepodcenit pohodlnou a sportovní obuv. Protože by byla škoda, neprojít si co největší část Českého Švýcarska, které je dnes velmi navštěvované.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.