
Národní přírodní rezervace Rejvíz je jednou z nejkrásnějších oblastí Jeseníků. Jedná se o největší moravské rašeliniště s rozlohou téměř 400 ha. Tento komplex vrchovištního rašeliniště, podmáčených smrčin a rašelinných luk nabízí unikátní flóru i faunu, kterou stojí za to vidět. Jste-li ubytováni na Jesenicku nebo někde jinde v Olomouckém kraji, udělejte si výlet k Mechovým jezírkům.
Jádrem rezervace je stále aktivní rašeliniště rozdělené na dvě části a to Malé a Velké mechové jezírko. Malé mechové jezírko je nepřístupné, jeho okolí je značně zarostlé a není možno se k němu dostat. K Velkému mechovému jezírku se ale dostanete pohodlně, až k němu totiž vede Naučná stezka Rejvíz. Ta začíná u dřevěné chatky, kam vás dovede některá ze značených turistických tras. Za malé vstupné poté pokračujete dále po povalovém chodníku přímo k jezírku. Cestou si můžete všimnout, jak se les mění ze smrkového porostu v les tvořený převážně borovicí blatkou, které se v rašelinné půdě daří. Chodník končí plošinou u jezírka, kde je i malé odpočívadlo. Můžete si tu plně vychutnat pohled na uklidňující hladinu vody a čistou přírodu kolem. Samotného klidu tu ale asi moc nezažijete, místo je velmi oblíbené a frekventované, po Pradědu jde o druhé nejnavštěvovanější místo v Jeseníkách. Přesto, nebo možná právě proto, jistě stojí za to ho také navštívit. Po procházce se můžete zahřát nebo naopak v létě ochladit v penzionu Rejvíz, u kterého se nachází parkoviště a začátek nejkratší pěší cesty k Velkému mechovému jezírku. Tento penzion i další v obci Rejvíz nabízí svým hostům ubytování i stravování po celý rok. Penzion Rejvíz je však známý ještě jednou zajímavostí. Židle v hospodě jsou ručně vyřezávané a každá nese podobu jednoho obyvatele Rejvízu. Vesnička je to malá, takže se sem vešli nejspíš všichni. Obec Rejvíz má jenom asi 75 stálých obyvatel, zbytek jsou chataři a turisté. Zato ale byla vyhlášena vesnickou památkovou zónou, protože se tu ve velké míře dochovala původní dřevěná lidová architektura převážně z 19. století. Jsou to typické roubené domky se svisle bedněným štítem a vyřezávanými barevnými šambránami kolem oken. Na konci obce, asi 400 metrů nad posledním domem, se nachází poutní místo Panny Marie Lurdské. Přístup k němu je značen na rozcestníku Starý Rejvíz a najdete ho v lese u skalního masivu. Lidé žijící v této horské osadě věřili v pomoc a ochranu Panny Marie a vybudovali tu proto poutní místo, kam ji chodili prosit a modlit se.
Zhruba 4 kilometry od Rejvízu můžete po červené turistické značce dojít ke zřícenině hradu Koberštejn. Hrad vznikl pravděpodobně ve 13. století a už v 15. století byl nejspíš zase zničen ve válkách, přesná data však nejsou známa. Jako pustý se hrad uvádí až v roce 1687. Do dnešních dnů se dochovalo hlavně torzo hradní věže, které je výraznou dominantou okolí. Výšlap ke zřícenině se však doporučuje spíše zdatnějším turistům, přístup k ní je docela náročný. Skály, na které se zbytky hradu tyčí, využívají rádi horolezci. Dosahují totiž výšky až 30 metrů a hlavně nabízí skvělé podmínky k lezení.
V okolí Rejvízu je nejen mnoho cest pro pěší turistické výšlapy i klidné procházky, na své si tu přijdou také cyklisté a v zimě běžkaři. Pro ně je tu hned několik udržovaných tras, které za dobrých sněhových podmínek uspokojí každého milovníka tohoto sportu. Rejvíz je prostě nádherné místo plné poučení i krásných zážitků, které stojí za to.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.