
V západním cípu České republiky se nachází proslulý trojúhelník, jehož vrcholy tvoří slavná lázeňská města Karlovy Vary, Františkovy lázně a Mariánské lázně. Právě těm posledním se budeme věnovat v tomto článku, ve kterém se vám pokusím přiblížit zajímavosti tohoto města a jeho okolí. Ubytujte se tedy v některém z mnoha lázeňských domů a přečtěte si, co byste tu rozhodně měli vidět.
Mariánské lázně jsou nejmladší z této trojice lázní, vznikly až ke konci 18. století. Jsou ale také druhým největším českým lázeňským městem s rozlohou přes 50 km2 a žije tu více než 13 tisíc obyvatel. Ty pak v průběhu roku doplňují tisíce a tisíce lázeňských hostů a turistů, ostatně lázeňství a turistický ruch jsou nejvýznamnějšími složkami místní ekonomiky. Přímo na území města a v jeho blízkém okolí vyvěrá kolem 100 minerálních pramenů. Těch si všimli zdejší usedlíci již ve 13. století a brzy se o nich šířily zvěsti, které sem táhly první nemocné. Přesto se ještě v 16. století zkoumaly jen jako zdroj soli. Za vznikem lázní stojí až doktor Jan Josef Nehr, který v roce 1779 přesvědčil opata kláštera v osadě Teplá, kam území lázní spadalo, a několik dalších mnichů, aby vyzkoušeli jeho léčebnou kúru s popíjením minerální vody. A vzhledem k jejímu úspěchu proběhla hned na to snaha kláštera o získání potřebných povolení a v letech 1805-1807 byla postavena první zděná lázeňská budova zvaná Zlatá koule u Křížového pramene. V roce 1812 pak z rozhodnutí opata vzniká samostatná obec Mariánské lázně. Název získala podle obrazu Panny Marie zavěšeného u Mariina pramene. 20. a 30. léta 19. století pak znamenají obrovský rozmach místa a velký stavební boom, který reagoval na neutuchající příliv lázeňských hostů. Jedním z prvních významných návštěvníků byl v roce 1820 Johann Wolfgang Goethe a jeho nadšení z tohoto místa sem přilákalo další zástupce z řad honorace. V příštích desítkách let sem zavítalo mnoho slavných osobností, mimo jiné třeba v roce 1897 i budoucí anglický král Eduard VII., který byl také lázněmi nadšen a vrátil se sem celkem devětkrát.
Mariánské lázně mají z větší části dodnes svou typickou podobu parkového města s klasicistní a empírovou architekturou. Takto ho stvořili mezi lety 1817-1823 především tři muži – zahradník Václav Skalník, architekt Jiří Fischer a stavitel Anton Thurner. Nová výstavba a přestavba lázeňských budov proběhla ale ještě v letech 1870-1914, to byl totiž přímo zlatý věk lázní, které přestaly svou kapacitou dostačovat. Po druhé světové válce, ve které byly Mariánské lázně lazaretním městem, došlo ke stavbě prvních sídlišť a také rekreačních komplexů, i to k dnešnímu městu neodmyslitelně patří.
Středobodem každých lázní je bezpochyby kolonáda a ta v Mariánských lázních rozhodně stojí za pozornost. Kolonáda Maxima Gorkého je krásnou neobarokně secesní stavbou s unikátní litinovou konstrukcí a zajímavou freskovou výzdobou stropu. Vznikla v letech 1888-1889 a je jednou z mála podobných zachovalých památek, které v té době stávaly v mnoha lázeňských městech po celé Evropě, většinou však byly později úplně nahrazeny nebo alespoň zmodernizovány. Při pohledu na tuto krásu jistě uznáte, že je to velká škoda. Společně s pavilonem Křížového pramene a pavilonem Karoliina a Rudolfova pramene tvoří stavba hlavní kolonádu Mariánských lázní. Na kolonádě se nachází také proslulá Zpívající fontána. Ta kromě úžasného vodního představení hraje v lázeňské sezóně každou lichou hodinu i jednu ze svých překrásných skladeb od různých autorů. A ve večerních hodinách je vše doplněno ještě barevným osvětlením. Spojení vody, světla a hudby je úžasným zážitkem, který byste si neměli nechat ujít.
Mariánské lázně ale nejsou jen o odpočinku a popíjení léčivé vody při procházkách po kolonádě. Nachází se tu i další zajímavá místa a možnosti rekreace i sportu. Z pěkných a poutavých míst jmenujme například Přírodní park u Prelátova pramene, který nadchne především děti, Park Boheminium s miniaturami významných stavebních a technických památek Česka nebo Naučnou stezku Kladskými rašeliništi seznamující návštěvníky s faunou a flórou Slavkovského lesa a historií osady Kladská. Pro vyznavače zimních sportů je tu k dispozici Ski areál Mariánské lázně s téměř 1,5 km sjezdových tratí na svazích Slalomář a Krakonoška. Tento areál je ale zajímavý i v létě, kdy si můžete třeba vyzkoušet sjezd na horských koloběžkách nebo si projít turistickou stezku Lázeňské lesy.
Mariánské lázně jsou dobrým tipem na ubytování v ČR pro všechny věkové kategorie, od mladých zamilovaných párů, přes rodiny s dětmi různého věku až po seniory. Program přesně podle svých představ si tu bez problémů najde každý.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.