Síla tradic v obdivuhodném regionu Valašsko

Valašsko je zajímavou oblastí s typickým charakterem, který jinde nenajdete. Osobitost zdejší přírody, kultury i lidí si získává srdce všech návštěvníků, kteří se do tohoto kraje rádi vrací. Pojďte také objevit kouzlo valašské krajiny a vřelost jejích obyvatel.

Oblast Valašska se rozkládá na severovýchodě České republiky v pohoří Moravskoslezských Beskyd a Vsetínských vrchů. Ačkoliv se hranice regionu nedají přesně vymezit, zahrnuje zhruba města Rožnov pod Radhoštěm, Vsetín, Valašské Meziříčí, Frenštát pod Radhoštěm, Štramberk a vesnice Dolní, Prostřední a Horní Bečva, Trojanovice, Valašská Bystřice, Bystřička, Velké Karlovice, Velká Lhota, Karolinka, Nový Hrozenkov, Staré Hamry, Bílá, Hukvaldy a Morávka. V tomto kraji žili od 13. a 14. století pastevci ovcí Valaši, po kterých získala krajina svůj název. Postupem času se tu utvářela zvláštní směsice kultur a zvyků horských pastevců spojených se zemědělci usazenými v údolích. Dodnes se v celém regionu udržuje silná folklórní tradice a mnoho kulturních akcí se ji snaží přiblížit každému zájemci. Ubytování v této lokalitě Beskyd a další zázemí vám rádi nabídnou ve všech jmenovaných obcích i na lesních samotách, záleží na vašem vkusu. Region Valašska disponuje moderními hotely s wellness centry a bazény, ale také typickými chalupami, kde se budete cítit jako u babičky na venkově.

Jurkovičova rozhledna
Jurkovičova rozhledna se stala dominantou Valašska

Průměrná roční teplota na Valašsku dosahuje 9°C. Typické klimatické podmínky přináší teplé, i když poměrně krátké léto, dlouhý podzim a díky častým srážkám zimu bohatou na sníh, obzvláště ve vyšších polohách. Při toulkách horami zvlněnou krajinou se střídají hluboké smrkové lesy se vzácnými obyvateli jako vlk, medvěd a rys, prosluněné louky s pasoucími se ovcemi a stráně porostlé borůvčím. Valašsko je ideální pro pěší turistiku i náročnější cyklistiku, je tu neustále co objevovat. Kromě samotné přírody vás jistě budou udivovat krásy lidové architektury, která má neobyčejné kouzlo.

Chcete-li poznat život na Valašsku v dřívějších dobách, určitě navštivte Rožnov pod Radhoštěm, kde se nachází Valašské muzeum v přírodě, nejstarší a největší skanzen ve střední Evropě. Jde o kulturně-přírodní památku, kde je ve třech areálech koncentrováno mnoho původních originálních staveb s ukázkami života předků. Areál tvoří části Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina a každá z nich přináší trochu jiný pohled do minulosti. K vidění je v nich dohromady na 150 objektů, mezi nimi se pak nachází různá políčka s plodinami a ohrady se zvířaty. Skanzen pravidelně ožívá kulturními akcemi, jež přibližují návštěvníkům tradiční způsob života, oživují stará řemesla, lidové umění a zvyky, které jsou často již téměř zapomenuty. Nedávno otevřené pivní lázně s přilehlým pivovarem nabízí možnost ubytování v tomto regionu s nevšedním wellness zážitkem. Za památkami lidové architektury se můžete vypravit také do Velkých Karlovic, kde je zachováno mnoho staveb z 18. století, například dřevěná fara a farní kostel či starý kupecký dům, kde je otevřeno Karlovické muzeum.

Do Štramberka se jezdí nejen kvůli známému sladkému pečivu Štramberské uši, ale také kvůli významné dominantě okolí, zřícenině hradu Štramberk s typickou Štramberskou trúbou. Tato kdysi strážní věž dnes slouží jako rozhledna. Ostatně těch je v celém kraji více než dost, vrcholky pohoří k tomu přímo vybízí. Jmenujme například rozhlednu Čarták, Velká Čantoryje, Čubův kopec, Doubrava nebo Kabátnice, všechny nesou jméno podle kopců, na kterých jsou postaveny. Při pohledu z výšky teprve oceníte krásu členitosti Beskyd, určitě stojí za to si alespoň na jednu z nich udělat malý výlet.

Radegast
Socha pohanského boha Radegasta na Radhošti

A když už se vydat na výšlap nějaké hory, proč nezvolit rovnou tu nejbájnější s názvem Radhošť? Ani nemusíte šlapat celou cestu, do horského sedla Pustevny vás z Trojanovic pohodlně dopraví lanovka, kterou využívají tisíce turistů po celý rok. V Pustevnách stály donedávna dvě slavné stavby ještě slavnějšího architekta z přelomu 19. a 20. století Dušana Jurkoviče. Chata Libušín bohužel v letošním březnu téměř celá podlehla požáru, a tak si nyní můžete prohlédnout pouze Maměnku. Pak se určitě vydejte k soše bájného slovanského boha Radegasta a za trochu další námahy jistě stojí i vrchol hory. Odměnou vám bude dobrý pocit ze sebe a také úchvatná panoramata.

Právě dech beroucích panoramat je na Valašsku taková koncentrace, že se tomu snad ani nechce věřit. Beskydy a Valašský region jsou okouzlujícím spojením přírody a lidského umu. Tady najdete vše, co si představujete pod pojmy krása, čistota přírody i lidská zručnost a umění.

Tipy na ubytování ve Zlínském kraji

Tipy na ubytování v Moravskoslezském kraji

Share

Napsat komentář