Staroměstské náměstí jako tlukoucí srdce hlavního města Prahy

Staroměstské náměstí je historickým jádrem Starého města, části Prahy, která má své kořeny v dávné minulosti. Při návštěvě Prahy je to jedno z míst, které nemine snad žádný turista. Celé velké náměstí lemují významné historické památky, které si zaslouží pozornost. Až se v Praze ubytujete a vydáte se do historického centra, nezapomeňte si čas na jeho prohlídku vyhradit i vy.

Staroměstské náměstí zabírá plochu více než 9000 m2 a úlohu významného tržiště plnilo již v 11. století. Jeho význam časem jen rostl a brzy bylo nejvýznamnějším náměstím v zemi a centrem dění mnoha důležitých historických událostí. Po přestěhování hlavního města rakouských zemí do Vídně jeho význam sice na čas upadl, ovšem po vzniku samostatného Československého státu opět šplhal vzhůru. Dnes je jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy i celé České republiky. Vede tudy i známá královská cesta, trasa, kterou tradičně projížděli budoucí králové ke své korunovaci. Které stavby byste na tomto historickém náměstí a v jeho bezprostředním okolí neměli přehlédnout?

namesti

 Historická radnice s orlojem

Staroměstská radnice v Praze je nejstarší radnicí u nás, byla založena již v roce 1338. Tvoří ji komplex budov, které byly postupně přistavovány do jednoho celku, aby pokryly čím dál větší nároky na vhodný prostor pro správu Starého města pražského. Nejstarším domem je raně gotický dům postavený na konci 13. století, jehož součástí je mohutná hranolovitá věž, ve které byla zbudována gotická kaple. Tato věž byla v polovině 14. století zvýšena a na její jižní stěně byl zhotoven Staroměstský orloj. Středověké astronomické hodiny jsou nejzachovalejším středověkým orlojem na světě a také jednou z nejvyhledávanějších pražských atrakcí . V denní dobu se v každou hodinu spolu s odbíjením času ukazuje v okénkách 12 apoštolů se svými atributy.

 Kostel Matky Boží před Týnem

Lidově se mu říká Týnský chrám, stojí v těsné blízkosti Staroměstského náměstí a je jednou z dominant Prahy. Jeho západní průčelí směřující na Staroměstské náměstí nelze přehlédnout. Týnský chrám patří mezi nejvýznamnější pražské kostely z hlediska architektonického i kvůli svému bohatému mobiliáři, který je hodný obdivu. Kostel byl stavěn téměř dvě staletí, od poloviny 14. století do počátku 16. století.

 

 Kostel svatého Mikuláše

Druhým významným kostelem, který stojí tentokrát přímo na Staroměstském náměstí, je barokní kostel svatého Mikuláše. Byl postaven v letech 1732-1737 jako protiváha Týnskému chrámu. Stojí na místě vyhořelého gotického farního kostela, který býval ve své historii jedním z husitských center. Dnes již z tohoto starého kostela zbyly jen pozůstatky ve sklepení. V interiéru vás jistě zaujmou krásné stropní fresky znázorňující život světců a oltář z umělého mramoru.

 Palác Kinských

Tato stavba, stojící na východní straně náměstí,  je významnou rokokovou památkou. Určitě si prohlédněte jeho zajímavou bohatou štukovou výzdobu a dvě monumentální brány se sloupy, které spojuje úzký balkón v prvním patře. V interiérech dnes najdete sbírky Národní galerie, konkrétně Umění Asie a starověkého Středomoří.

Dům u Kamenného zvonu

Vedle paláce Kinských, na rohu Staroměstského náměstí a Týnské ulice, stojí dnes už jen zbytek větší rezidence z první poloviny 14. století. Dům byl několikrát přestavěn v 15. až 19. století, čímž se mu dostalo barokní fasády. Ta ale byla při rekonstrukci v druhé polovině 20. století sejmuta a dům získal zpět svou původní gotickou fasádu, kterou si můžete prohlédnout. Prostory jsou využívány Galerií hlavního města Prahy, konají se tu různé kulturní akce.

 Pomník mistra Jana Husa

Secesní bronzový památník stojí na Staroměstském náměstí od roku 1915, kdy byl odhalen při výročí pěti set let upálení mistra Jana Husa. Autorem je významný český sochař Ladislav Šaloun a pomník je chráněn jako národní kulturní památka. Hus tu je znázorněn uprostřed skupiny dalších postav, jak hrdě hledí proti Týnskému chámu, který byl v jeho době centrem kališníků.

Zajímavé a významné budovy stojí po celém obvodu Staroměstského náměstí. Každá z nich si zaslouží obdiv, ať už svou architektonickou nebo historickou hodnotou. Posaďte se na zahrádce některé z mnoha restaurací tady a vychutnejte si pohled na toto místo, kde se mnohokrát psala historie.

Tipy na ubytování v Praze

Share

Napsat komentář