Středočeský kraj

Středočeský kraj leží, jak sám jeho název napovídá, ve středu Čech. Jedná se o jeden z největších krajů, jako jediný však nemá své správní centrum na svém území. Hlavním městem je totiž Praha, která je ale také samostatným krajem. Prahu ostatně Středočeský kraj ze všech stran obklopuje. A pro Prahu a její obyvatele je také nejčastějším místem rekreace. Za prvé samozřejmě proto, že je nejblíže, ale jistě i proto, že nabízí spoustu krásných míst, zajímavých památek a klidných koutů v přírodě.

Z krásy přírody je tou nejvýznačnější chráněná krajinná oblast Křivoklátsko, jež patří mezi biosférické rezervace UNESCO a dokonce se připravuje zvýšení ochrany oblasti vyhlášením statusu národního parku. Zajímavé tu je, že více než dvě třetiny území pokrývají listnaté a smíšené lesy, které jsou dodnes velmi zachovalé. Vděčí za to především tomu, že oblast prakticky celou známou historii patřila králům či knížatům a sloužila k lovectví, les tedy nebyl kácen a zastavován městy. Středem území protéká v hlubokém kaňonu řeka Berounka, ráj rybářů, vodáků a všech, kdo milují klid a pohodu u břehů šumící řeky. Nejromantičtější místo najdete v západní části Křivoklátska a nazývá se Skryjská jezírka. Zbirožský potok tu teče úzkým kaňonem a končí vodopádem, za kterým se otevírá široká vodní plocha. Unikátní zřícenina hradu Týřov také stojí za návštěvu, stejně jako nedaleká Čertova skála. A samozřejmě nikdo tady nesmí minout jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů v Čechách, Křivoklát. Hrad byl několikrát na pokraji zkázy kvůli požárům, naštěstí rozsáhlá rekonstrukce na přelomu 19. a 20. století hradu vrátila jeho dávný majestátní lesk a ten mohou návštěvníci obdivovat dodnes.

Kokořínské pokličky
Kokořínské pokličky

Další chráněnou krajinnou oblastí je Kokořínsko na severu kraje. Srdcem oblasti je Kokořínský důl, kaňonovité údolí kolem potoku Pšovka s množstvím zajímavých pískovcových skal a útvarů. Jedny z nejznámějších, Mšenské pokličky, se nachází těsně nad údolím. Jmenují se tak proto, že na vysokých skalních sloupech leží ploché útvary, které připomínají poklice. Mnoho turistů sem láká také romantický hrad Kokořín, nacházející se nad údolím Pšovky asi deset kilometrů od Mělníka. Právě podle něj se nazývá celá oblast. Jeho silueta s kulatou 38 m vysokou vyhlídkovou věží je velmi známá. Oblastí vede mnoho značených turistických tras a také cyklotras.

Asi každý Čech alespoň jednou v životě viděl film Noc na Karlštejně, pojednávající o císaři Karlu IV., jeho manželce a porušení jednoho nesmyslného zákazu. Karlštejn patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším českým hradům. Najdete ho asi 30 km jihozápadně od Prahy, uprostřed chráněné krajinné oblasti Český kras. Kromě tří prohlídkových okruhů nabízí každoročně hrad také množství kulturních akcí, koncertů, divadel či výstav.

Také Středočeský kraj se může pyšnit místem zapsaným na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Je jím městská památková rezervace v Kutné Hoře, ležící na východě kraje. Toto historické město bylo kdysi založeno, jak jeho název napovídá, kvůli těžbě a to stříbra. Ve středověku z této oblasti pocházela dokonce třetina evropské produkce stříbra. Této historii se věnuje Muzeum stříbra a zároveň s ním můžete navštívit i středověkou štolu. Muzeum sídlí v Hrádku, jež je sám o sobě památkou. Původně byl postaven jako strážní tvrz, později byl přestavěn na honosné patricijské sídlo. Významnou památkou je chrám sv. Barbory, jehož monumentálnost vás uchvátí. Ubytujte se v Kutné Hoře a vychutnejte si noční pohled na chrám, který je krásně nasvícený. V jádru města najdete památku nebo alespoň pěknou stavbu téměř na každém kroku.

Katedrála
Katedrála svaté Barbory v Kutné hoře

Kromě Kutné Hory jsou dalším významnými městy Mladá Boleslav, Kladno a Benešov. Benešov leží jižně od Prahy a nabízí několik vzácných památek, příjemné okolí pro turistiku i slušné ubytovací zázemí. Mezi ty památky jistě patří kostel sv. Mikuláše, zřícenina klášterního kostela minoritů, pivovar Ferdinand nebo starý židovský hřbitov. Tím největším lákadlem pro turisty je ale zajisté zámek Konopiště. Byl hlavním a posledním sídlem Františka Ferdinanda d’Este, pro kterého byl přebudován do nynější podoby. Kolem nechal arcivévoda vytvořit anglický krajinářský park, ve kterém si i vy můžete užít příjemnou procházku. V okolí se nachází ještě mnoho zajímavých cílů jako například barokní zámek Jemniště, gotický hrad Český Šternberk, románský hrad v Týnci nad Sázavou nebo zámek ve Vrchotových Janovicích.

Velmi oblíbeným cílem rekreace je vodní nádrž Slapy. Tato přehrada slouží Pražanům i ostatním jako místo pro trávení víkendů i letní dovolené. Na jejích březích se nachází spousta kempů, chat nebo jiných ubytovacích zařízení.

Mladá Boleslav na severovýchodě kraje je známá především díky automobilce Škoda. Navštívit tu můžete Škoda muzeum věnované historii i současnosti automobilky. K vidění je kolem 500 exponátů, automobily, motocykly, jízdní kola a další věci, co s firmou souvisí. Z památek města stojí za zmínku třeba budova Staré radnice na Staroměstském náměstí. To se zužuje směrem k mladoboleslavskému hradu, který nyní slouží jako muzeum.

muzeum Škoda
Muzeum Škoda v Mladé Boleslavi

Mezi velmi pěkná města patří také Mělník, ležící 30 km severně od Prahy. Při jeho návštěvě určitě nesmíte minout zámek, historické náměstí s radnicí nebo krásný kostel sv. Petra a Pavla. Mělník je oblíbeným zastavením při cyklovýletech, přímo jím prochází několik cyklotras. Jistě tu najdete ubytování, kde vám ochotně uskladní i vaše kola.

Mezi nejstarší památky Kladna patří zámek v Zádušní ulici. Dnes v něm sídlí Zámecká galerie a knihovna, k zámku přiléhá také zahrada. Ta je vyhledávána především díky medvědáriu. Chováni jsou tu dva medvědi, kteří se zalíbí dětem i dospělým. Kladno a oblast kolem je však spojena především s hornictvím. Nedaleko Kladna v obci Vinařice můžete zavítat do unikátního Hornického skanzenu Mayrau. Tady v bývalém dolu se seznámíte s historií dolování uhlí na Kladensku. Celý areál je zachován v duchu posledního pracovního dne. Projdete si celou cestu havíře od jeho příchodu do práce až po sfárání do dolu.

Vlastní volně přístupné medvědárium má také město Beroun. Najdete ho jen kousek od centra na Městské hoře. Právě tady našli svůj domov medvíďata z Večerníčku Méďové. Dnes už jsou to pořádní medvědi, ale pořád si rádi hrají a předvádějí se návštěvníkům. Nad medvědáriem se nachází Městská rozhledna. Budete z ní mít rozhled na celé město i okolí. Krásný výhled je také například z rozhledny Děd stojící na stejnojmenném vrchu, nejvyšším v okolí.

Nedaleko Berouna se nachází vyhledávané Koněpruské jeskyně, jež jsou nejdelším známým jeskynním systémem v Čechách. Navštívit je můžete od dubna do října a přístupná vám budou jejich svrchní a střední patra. Uvidíte tu fascinující podzemní labyrint s krásnou krápníkovou výzdobou.

Kromě několika jmenovaných zmiňme ještě některé hrady a zámky, které jsou zajímavé a určitě stojí za návštěvu. Jsou jimi například zámek Hořovice, hrad Žebrák, hrad Točník, zámek Zbiroh, zámek Nižbor, zámek Kačina či hrad Vysoký Chlumec.

Nebylo vyjmenováno ještě mnoho a mnoho zajímavých míst, avšak i ta si jistě najdou své obdivovatele. Vždyť i v tom tkví kouzlo turismu, bloumat krajinou a nechat se překvapovat stále něčím novým. Ve Středočeském kraji k tomu budete mít nepřeberné množství možností.

Share

Napsat komentář