
Některá místa, ač mohou být sebekrásnější, jsou běžným turistům zcela zapovězeny. Výstražné tabulky každou chvíli varují návštěvníky, že se před nimi rozkládá území, kterému se mají raději vyhnout. Vojenský výcvikový prostor je využíván armádou a nikdo jiný do něj nemá přístup především z důvodu bezpečnosti. Jedním z těch několika vojenských míst v Česku jsou i Doupovské hory, tedy jejich převážná část. Přesto je škoda zanevřít na ně úplně, protože i zbývající okrajové části, které již nespadají pod vojenské území, nabízí krásnou přírodu a mnoho zajímavostí. Vydejte se na východ od Karlových Varů prozkoumat veřejnosti přístupné kouty této malebné krajiny.
Pohoří Doupovských hor leží na jihu Krušnohorské soustavy, spadají pod Podkrušnohorskou oblast. Jsou jedněmi z našich nejmladších pohoří, vznikly v třetihorách sopečnou činností. Nejvyšším vrcholem je Hradiště (934 m), na něj se však vydat nemůžete. Nachází se v totiž samém centru Vojenského újezdu Hradiště. Ten byl zřízen v roce 1953 na ploše téměř 332 km2 a je největším vojenským újezdem v České republice. Najdete ho na území mezi městy Karlovy Vary, Bochov, Kadaň a Podbořany. Kvůli zřízení újezdu musely zmizet mnohé vesnice, bylo vystěhováno hodně lidí a také zničeny četné památky. Díky nepřístupnosti se ale zase naopak mohla zachovat krajina, flóra i fauna v té nejlepší podobě a tak má toto území velkou přírodní hodnotu. Od roku 2005 se postupně částečně zpřístupnilo několik oblastí na jihu a jihozápadě vojenského újezdu, hlavně z důvodu turistiky. Dnes se tu tedy můžete pokochat krásou přírody, na přespání ale zapomeňte. Ubytování si musíte najít mimo oblast vojenského území.
Na okraji Doupovských hor se nachází dost zajímavých a krásných míst, které stojí za návštěvu. A také trochu námahy, pokud se rozhodnete vydat na vrcholky některých přístupných kopců. Oblíbeným turistickým cílem je vrchol hory Šumná (541 m), přezdívané také Klášterecká hora. Cestu na ni najdete poblíž obce Klášterec nad Ohří. Výstup je to náročnější, kužel kopce je strmý. Na vrchu vás ale za to čeká pěkný výhled a také skromné pozůstatky zříceniny středověkého hradu Šumburk. Ze Stráže nad Ohří se pak můžete vydat na vrchol hory Nebesa (634 m), kterému se říká i Nebeská skála. I tady najdete zříceninu a to bývalého hradu Himlštejn. Tou nejkrásnější je ale asi zřícenina Andělského hradu. Cesta k ní navíc není tak náročná, vydat se můžete z obce Andělská hora ležící pod hradem, na odbočce silnice mezi Karlovými Vary a Prahou.
Jedna z přírodních zajímavostí, která v této oblasti stojí určitě za vidění, je místo zvané Skalky skřítků. Tyto jeskyňky ve skalách najdete východně od obce Dubina, odkud sem vede turistická trasa. Avšak dostat se k nim je trochu náročnější, musíte nejdříve zdolat cestu na vrchol kopce a poté sestoupit po schodech dolů. Odměnou vám bude pěkná příroda a také samozřejmě ony chodbičky, které měří asi metr na délku i šířku a do hloubky až pět metrů. Váží se k nim romantické legendy o trpaslících, kteří v nich měli kdysi žít, ovšem okolnosti jejich vzniku nejspíš budou jiné. Dalším oblíbeným místem výletů především kvůli krásným výhledům do krajiny je Šemnická skála, mohutný útes, který padá strmě dolů do údolí. Odtud uvidíte panorama kopců Doupovských hor včetně nedaleké Andělské hory. Právě ji, Šemnickou skálu a Skalky skřítků spojuje naučná stezka Doupovské hory.
Až vás přestanou bavit lázeňské procedury a procházky po kolonádě, vydejte se na pořádnou turistiku do krásné přírody Doupovských hor. Jejich tajemnost, divokost a čistota si vás získají.
Tipy na ubytování v Karlovarském kraji
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.