
Chcete li na vlastní oči spatřit město jako z pohádky? Pak určitě zavítejte do Telče, jednoho z nejkrásnějších měst Moravy i celé České republiky. Najdete ho na Vysočině, asi 25 km jihozápadně od Jihlavy. V Telči se podařilo zachovat jedinečné historické centrum, o jehož významu svědčí i zápis města na seznam světového kulturního dědictví UNESCO již v roce 1992. Nechte se i vy okouzlit romantickou atmosférou malovaných domků a odrazu města na hladině rybníků. Přijeďte do Telče, ubytujte se v některém ze zdejších penzionů či hotelů a vydejte se procházkou rovnou do pohádky.
Pověst hovoří o založení Telče již roku 1099, první písemná zmínka o něm pochází ale až z roku 1315. Na místě křížení obchodních cest se tu usazovali lidé a tak byl postaven dvorec s rotundou a později nedaleko něj i sídlo s hradem. Spolehlivými údaji o něm jsou však až zápisy o návštěvě markraběte Karla (později krále Karla IV.) v letech 1333-1335, kdy je zmiňován i Telčský hrad. Ještě významnějším letopočtem je však rok 1339, to totiž hrad i celé panství získal Oldřich III. z Hradce a Telči tak nastaly zlaté časy. O Telči jako městě se ale mluví teprve v roce 1366, kdy dochází k jejímu velkému rozvoji. Druhý velký rozmach zažívá město v polovině 16. století, kdy ho získává velmi vzdělaný a zcestovalý Zachariáš z Hradce. Ten byl okouzlen italskou renesancí a v jejím duchu nechal přestavět svůj hrad na krásný zámek a také domy na náměstí získaly novou podobu. Tuto tvář si město více méně zachovalo dodnes a kvůli ní je tolik ceněno.
Historické jádro města je městskou památkovou rezervací a patří k těm nejcennějším u nás. Náměstí Zachariáše z Hradce, které je středobodem Telče, působí jako pohádková kulisa. Domy zdobené převážně renesančními štíty a malovanými fasádami jsou pospojovány podloubím a vytváří jednotnou překrásnou scénu. Přitom je každý z těchto domů originál, který si zaslouží pozornost. Za tu jistě stojí i dvě kašny na náměstí s cennou sochařskou výzdobou.
Telčský zámek stojí přímo na náměstí, které z jedné strany uzavírá. Původně gotický hrad získal podobu renesančního zámku ve dvou etapách, obě probíhali pod dohledem mistrů přímo z Itálie. Pokud jste již někdy navštívili zámek v Jindřichově Hradci, není náhoda, že vám ho ten Telčský tolik připomíná. Jihočeské panství patřilo Zachariášovu bratru Jáchymovi a na obou zámcích pracovali stejní architekti a umělci. Postupně byl postaven severní a jižní palác a vše bylo propojeno s původní hradní budovou arkádovými chodbami. Zajímavostí je jistě to, že zámek nebyl nikdy prodán, ale po celou svou historii se předával jen v dědických liniích. Možná i to přispělo k tomu, že se i pozdější majitelé chovali k zámku a jeho interiérům při úpravách citlivě, a díky tomu se tyto překrásné interiéry dochovaly v až překvapivé původní podobě. I to je důvod, proč se o Telčském zámku mluví jako o perle renesance. U zámku se nachází zámecká zahrada lemovaná arkádami, která se svým vznikem v 70. letech 16. století řadí k nejstarším architektonickým zahradám v Česku. Rozprostírá se tu také zámecký park, jehož součástí je klasicistní skleník. V parku tvoří příjemný stín mnoho vzrostlých staletých stromů a také vzácné dřeviny. Při relaxaci můžete třeba pozorovat uklidňující odraz zámku na hladině Štěpnického rybníka a pak se vydat kolem dalších dvou rybníků ležících kolem města.
Nejlépe si město a jeho rybníky prohlédnete z vyhlídkového ochozu Svatojakubské věže, který se nachází ve výšce 33 metrů z celkových 53 metrů, jež měří tato nejvyšší dominanta města. Jen o několik metrů je nižší také přístupná pozdně románská hranolovitá věž sv. Ducha, která je nejstarší dochovanou stavební památkou města.
Výprava do minulosti s nádechem romantiky při vaší dovolené v české republice vás zaručeně čeká při návštěvě tohoto kouzelného města, které si už po staletí uchovává svou překrásnou tvář. Tak neváhejte a nechte se i vy vtáhnout do pohádky.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.