Toulky tichou horskou krajinou Králicka

Masiv Králického Sněžníku, třetího nejvyššího českého pohoří, tvoří majestátní kulisu celému regionu Králicko, který je zajímavým koutem východních Čech. Je to místo, kudy od pradávna prochází hranice mezi Čechy, Moravou a sousední zemí, dříve Pruskem a dnes Polskem. Právě tady se setkáte s krásnou horskou přírodou, tichými místy pro odpočinek a rozjímání, ale také se skvělým zázemím pro lyžování, horskou turistiku i poznávání historických památek z různých časových období. To vše samozřejmě ve spojení s dobrou kuchyní a příjemným ubytováním.

Masiv Králického Sněžníku je členitá hornatina, která leží na východě Pardubického kraje. Jeho větší část leží v polském Kladsku, na našem území zabírá masiv 76 km2 a je tak v poměru k jiným českým horám jen malým pohořím, na významu mu to však neubírá. Státní hranice prochází nejvyšším vrcholem, kterým je stejnojmenná hora Králický Sněžník s výškou 1424 metrů. Hora leží v centrální části pohoří a kromě ní tu najdete dalších 14 tisícovek, mezi těmi významnými stojí za to jmenovat například Malý Sněžník, Sušinu, Klepý nebo Podbělku. Celá tato oblast je perfektní pro milovníky klidu a krásné přírody, při putování horskými cestami si obojího užijete dost. Najdete tu hluboké lesy, horské louky i bohatou floru a faunu. Toto všechno chrání Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a další četná maloplošná chráněná území. Turistické trasy prochází všemi zajímavými místy, jedním z častých cílů je například pramen řeky Moravy, která pramení na jižní straně Králického Sněžníku několik set metrů pod jeho vrcholem. Na Suchém vrchu najdete zase 25 metrů vysokou rozhlednu, ze které se vám naskytne krásný výhled do širokého okolí, na Bukovou horu vás pak pohodlně vyveze lanovka a můžete se třeba vydat jen na cestu dolů, možností je tady prostě spousta.

Králický Sněžník je známý jako drsná hora s dlouhou zimou, kdy se na jeho vrcholu drží sníh až 8 měsíců v roce, ostatně podle toho také nese své jméno. Bohaté sněhové podmínky většinou nabízí i nižší polohy pohoří a díky tomu je Králicko oblíbeným cílem vyznavačů zimních sportů. Na výběr je tu z několika skiareálů, třeba nejznámější Dolní Morava, pak Červená voda, Šanov nebo Mladov. Skvělé podmínky tu jsou také pro běžkaře, kterým se nabízí hojný počet upravených běžkařských tras. A neméně oblíbené je Králicko mezi cyklisty. Dlouhá horská stoupání a sjezdy z hřebenů zpět do údolí ve spojení s úžasnými výhledy do krajiny dělají tuto oblast velmi atraktivní.

Ubytování snadno najdete například ve městě Králíky, které bývá nejčastějším výchozím bodem pro poznávání tohoto regionu a je také jeho správním centrem. Střed Králík je městskou památkovou zónou a nabízí příjemnou atmosféru menšího města, kde je vše poblíž. O jeho dějinách, přírodě kolem a dalších zajímavostech se dozvíte více v Městském muzeu Králíky nacházejícím se na náměstí v budově bývalé radnice. Na Mariánském kopci nad městem pak navštivte významnou kulturní památku Hora Matky Boží, kam vede z Malého náměstí alej s kapličkami – Svatá cesta. Tento klášterní areál byl postaven na počátku 18. století na popud královéhradeckého biskupa Tobiáše Jana Beckera a i dnes sem proudí řada poutníků i turistů nejen z Česka, ale i ze zahraničí.

Kralicko

Velkou atrakcí kraje je Králická pevnostní oblast, mohutný systém československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Uprostřed něj se nachází Vojenské muzeum, kde si můžete prohlédnout zajímavou expozici věnovanou armádě a obraně státu. Uvidíte tu bojovou techniku od ručních zbraní až po těžké tanky, dobové uniformy, fotografie a další poutavý materiál. V blízkosti muzea je zachováno mnoho staveb opevnění různého typu.

Malebný horský kraj nabízí dosud čistou přírodu, klid a ticho, ale i rušné sportovní areály a městečka plná života. Tady si najde svoje každý, ať už hledá cokoliv.

Tipy na najlepší ubytování v Pardubickém kraji

Share

Napsat komentář