
Třebíč je pro turisty spojená především se židovskými památkami, které se v něm zachovaly. Zdejší Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa byly v roce 2003 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO a lákají tak mnoho lidí k návštěvě. Třebíč ale nabízí i další zajímavosti, pěkná místa pro procházky a krásné okolí jedné z ekologicky nejčistších lokalit Česka. Zájmu turistů samozřejmě vychází vstříc i místní hoteliéři a restauratéři, takže kdekoliv ve městě není problém se dobře najíst a ubytovat. Vydáte se také po stopách historie a navštívíte toto bezpochyby zajímavé město v jihovýchodní části kraje Vysočina?
Město se rozkládá v údolí na obou březích protékající řeky Jihlavy. Jeho historie je spjata s benediktinským klášterem založeným zde v roce 1101, dnes se na místě tohoto kláštera nachází zámek. Nejdříve byl postaven kostel sv. Benedikta v roce 1104 a roku 1260 byla přistavěno nová budova kláštera s ceněnou bazilikou sv. Prokopa. Klášter byl zrušen v roce 1525 a později byl přestavěn na zámecké sídlo. Město Třebíč zažilo ve své historii mnoho požárů, které se podepisovaly na jeho podobě. Ve městě se tak nenachází až na několik domů prakticky žádné renesanční ani starší památky, protože právě kvůli požárům bylo opakovaně přebudováváno.
Centrem města je Karlovo náměstí, které je jedním z největších v České republice s plochou 2,2 ha. Původní náměstí bylo zničeno dvěma velkými požáry v letech 1821 a 1822, jeho nynější podoba pochází z druhé poloviny 19. století. Určitě tu ale nepřehlédnete například cenný Malovaný dům, který je zdoben krásnými sgrafity. Když se kolem tohoto rohového domu vydáte uličkou vzhůru, za chvíli dojdete ke kostelu sv. Martina z Tours. Významný je jak kostel samotný, tak k němu přiléhající 75 metrů vysoká městská věž. Z jejího ochozu ve výšce 35 metrů si můžete udělat obrázek o malebnosti Třebíče.
Třebíčská židovská čtvrť, která je na seznamu UNESCO zapsána jako jediná židovská památka mimo území Izraele, se nachází na druhém břehu řeky Jihlavy než Karlovo náměstí. Čtvrť se jmenuje Třebíč-Zámostí, ale říká se jí prostě a jednoduše Židy. Jedná se o jednu z nejzachovalejších židovských čtvrtí v Evropě a prohlédnout si tu můžete typickou architekturu úzkých uliček židovských ghett, dvě synagogy, jednu z toho včetně interiéru, a starý židovský hřbitov. Toto třebíčské ghetto začalo vznikat už ve 12. století a tak se nachází domy stavěné v různých slozích. Zachováno jich je celkem 123 a postupně se pracuje na jejich rekonstrukci. Budovány jsou tu také příjemné kavárny a hostely, nabízející ubytování turistům, kterých sem přijíždí opravdu hodně. Židé to neměli lehké nejen během II. světové války, ale v průběhu celé historie, o čemž se tu dozvíte mnoho zajímavého, především při návštěvě Zadní synagogy. Zadní synagoga se roku 1926 přestala využívat k náboženským účelům a sloužila poté jako skladiště, což ji téměř zdevastovalo. Naštěstí byla zrestaurována a převzala tak roli muzea a kulturního sálu. Nachází se u ní také informační centrum.
V Třebíči-Podklášteří, na kopci nad městem, se tyčí bývalý klášter, dnes třebíčský zámek přebudovaný v 16. století v renesančním stylu. V zámku sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč, které momentálně nabízí čtyři zajímavé expozice – Svět neživé přírody, Svět portálů a bran, Valdštejnové na Třebíči a Lidé, místa, osudy. K budově přiléhá již zmiňovaná bazilika sv. Prokopa, která je krásnou ukázkou románsko-gotického stylu. Bazilika vznikla v letech 1240-1280 a od té doby téměř nezměnila svou tvář. Její exteriér i interiér, který je v určenou dobu otevřen veřejnosti, stojí jistě za vidění.
V okolí Třebíče se nachází mírně zvlněná krajina, která je velmi zachovalá, a aby to tak zůstalo, rozkládá se tu velké množství chráněných území. Těmi vás provedou turistické trasy i naučné stezky. Za zmínku stojí minimálně národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step, kaňonovitá údolí řek Oslavy a Chvojnice, přírodní park Třebíčsko nebo přírodní park Rokytná. Krásy krajiny si vychutnáte při procházkách stejně jako ze sedla kola, pro cyklisty je zdejší lokalita více než vhodná.
V Třebíči je znát, že je o město a jeho památky pečováno a jistě tak stojí za to přijet tuto snahu také podpořit svou návštěvou. Vždyť na Vysočině je prostě krásně a platí to i tady.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.