Ústecký kraj

Ústecký kraj a jeho přírodu dost poznamenala těžba uhlí a těžký průmysl především v Mostecké pánvi, přesto se tu najde mnoho pěkných míst, která je možno navštívit při Vaší dovolené. Jedním z těch nejpozoruhodnějších je jistě Národní park České Švýcarsko. Hlavním předmětem ochrany zde jsou úchvatné pískovcové útvary. Erozí křídových mořských sedimentů se tu v průběhu času utvořily mohutné skalní věže, stěny, rokle, brány i celá města a bludiště. Nejznámějším útvarem a také symbolem celého Národního parku je Pravčická brána. Její rozpětí činí 26,5 m a výška 16 m, s těmito rozměry je největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Stojí asi 3 km od obce Hřensko a navštěvovaná turisty je už od 18. století. Právě kvůli nim vznikl vedle brány v roce 1826 domek, který sloužil jako výčep. O 55 let později byl tento domek přebudován na výletní zámeček Sokolí hnízdo, v jehož druhém patře dnes můžete navštívit Muzeum Českého Švýcarska. V Hřensku se nachází nejnižší bod České republiky a to v údolí řeky Labe, pouhých 115 m.n.m. A právě Hřenskem a Jetřichovskými skalami vede také jedna z nejhezčích turistických stezek tady. Na jejích osmi kilometrech najdete 16 zajímavých zastavení, například skalní hrádek Šaunštejn, a také tři úžasné vyhlídky do širokého okolí – Mariina vyhlídka, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen. Výchozími body pro stezku jsou buď Jetřichovice nebo opačný konec Vysoká Lípa. Stezka je ovšem poměrně fyzicky náročná, nedoporučuje se tedy rodinám s malými dětmi. Aby jste si krásu zdejší přírody pořádně vychutnali, ubytujte se v některém z mnoha hotelů a penzionů v srdci národního parku nebo na jeho okrajích.

Soutězka
České Švýcarsko – tichá soutězka

Oblast Národního parku před jeho vyhlášením spadala pod chráněnou krajinnou oblast Labských pískovců, která dále pokračuje na jih a jihozápad. I tady se nachází zajímavé skalní útvary a krásné husté lesy, vše doplněno ještě o lidovou architekturu v podobě roubených domů. Převážná část památek a chráněných oblastí se nachází na pravém břehu protékající řeky Labe. Na její kaňon je krásný pohled například z vyhlídkové plošiny Belveder. Dalším tokem, protékajícím v soutěskách mezi skalami, je říčka Kamenice, jež je významným přítokem Labe. Po její hladině se můžete nechat svézt na výletních pramicích. V západním výběžku Labských pískovců se nachází hojně navštěvované Tiské stěny. Toto skalní město se dělí na Malé a Velké stěny a obě spojuje naučná stezka. Tato místa jsou tradičně velmi vyhledávanou lokalitou horolezců, stejně jako celé Labské pískovce. Také tady v okolí není problém sehnat přijatelné ubytování.

Na hranici chráněného území leží město Děčín. Se svou polohou 135 m.n.m. v centru města je nejníže položenou obcí v Česku. Městem protéká řeka Labe, právě tady se stéká s Ploučnicí a Jílovským potokem. Nejvýznamnější památkou Děčína je zámek tyčící se na skále na pravém břehu Labe, nad jejím soutokem s Ploučnicí. Hradiště v tomto místě stálo už v 10. století, ve 13. bylo přebudováno na gotický hrad a v 16. pak na renesanční zámek. Později byl ještě přestavěn na barokní zámek s rozsáhlými zahradami a v 18. století konečně dostal svou nynější klasicistní podobu. K zámku vede takzvaná Dlouhá jízda – ve skále vytesaná silnice s vysokými zdmi po obou stranách. Zajímavé jsou také některé děčínské mosty, jež pocházejí z 15. a 16. století. Hlavním náměstím je Masarykovo, kde stojí také nejeden historicky významný objekt. Z jiného soudku potom může být návštěva kopce Pastýřská stěna, kde se rozkládá děčínská zoologická zahrada a vyhlídková restaurace. Děčín poskytuje širokou nabídku ubytovaní všech kategorií.

Zoologická zahrada se nachází také v docela nedalekém Ústí nad Labem. Je umístěna na svahu Mariánské skály, východně od centra města. Co se týče pamětihodností, nemá toho Ústí bohužel moc co nabídnout. Velmi zle se na něm totiž podepsalo bombardování amerického letectva na konci II. světové války a také demolice z období socialismu. Zachovaly se tak pouze zbytky historického jádra, za zmínku přesto stojí například kostel Nanebevzetí Panny Marie se šikmou věží nebo opravená zřícenina hradu Střekov.

Na západ od Ústí leží město Krupka, které je známé svou hornickou minulostí. Těžil se tu cín a také tu byly vyhloubeny dva stříbrné doly. U silnice z Krupky na Komáří vížku se nachází veřejnosti zpřístupněná šachta Starý Martin, kde je  vidění expozice těžby cínu ve zdejším okolí. Historické centrum Krupky i jeho blízké okolí nabízí hned několik významných pamětihodností, hlavně sakrálních. Jednou z nich je třeba poutní místo bazilika Panny Marie Sedmibolestné. Komáří vížka je zdálky viditelným kopcem, na kterém si proto kdysi havíři postavili zvonici. Už více než dvě stě let je to také oblíbený cíl turistů, pro které je tu upraveno mnoho tras. Už v roce 1857 byla k věži přistavěna výletní restaurace, která dodnes nabízí hostům občerstvení i ubytování. Za jasného počasí je z vrcholu vidět celé teplické údolí i vrcholky Českého Středohoří. A pokud se vám snad nahoru nechce šlapat po svých, můžete využít pro svezení sedačkovou lanovku.

5 kilometrů jižně od Krupky se rozkládají Teplice, které jsou známy především jako lázeňské město. Termální prameny tu byly objeveny už v roce 762, alespoň se o tom píše v Hájkově kronice. Nejstarší v Česku jsou rozhodně první seznamy lázeňských hostů, pocházející z roku 1680. Ubytování a lázeňské procedury nabízí dnes mnohé lázeňské domy. V centru Teplic se nachází rozsáhlý zámek, vybudovaný na místě původního kláštera ze 12. století. Sestává z komplexu budov uspořádaných do pěti křídel, s nádvořím otevřeným do krásné zámecké zahrady. V zámku sídlí muzeum, jež vlastní pozoruhodnou sbírku soch. Zajímavý je také hrad na Doubravské hoře z 15. století, jde vlastně o opravenou zříceninu hradu. Doubravská hora je dominantou Teplic a jejími zalesněnými stráněmi vede mnoho pěších i cyklostezek.

Severozápad kraje tvoří pohoří Krušných hor, jejich nejvyšší hora Klínovec ale má svůj vrchol už ve vedlejším Karlovarském kraji. Na okraji Krušných hor leží město Kadaň, které je navštěvováno především pro svou městskou památkovou rezervaci. Stejný důvod láká návštěvníky i do Žatce či Úštěku na opačném konci kraje.

Městskou památkovou rezervací je i centrum Litoměřic. Celkem je tu chráněno 44 ulic a devět náměstí. Nejpozoruhodnějším z nich je centrální Mírové náměstí s množstvím architektonicky velmi cennými stavbami. Kroky tisíců návštěvníků míří také na litoměřické výstaviště zvané Zahrada Čech, kde se každý rok v září koná velmi známá stejnojmenná výstava. Dominantou města je nedaleký vrch Radobýl, ze kterého je vidět do širokého kraje.

památník
Kříž – památník v Terezínu

Sousední město Terezín neblaze proslulo za II. světové války. Terezín dal vybudovat v roce 1780 Josef II.  jako pevnostní město, které mělo chránit hranice před pruskými vojsky. Městem protéká řeka Ohře a rozděluje ho na Malou a Velkou pevnost Terezín. Ve Velké pevnosti na levém břehu zřídili němečtí nacisté za II.světové války židovské ghetto. O Malé pevnosti se někdy nesprávně uvádí, že tu byl koncentrační tábor. Pravdou je, že Malá pevnost sloužila jako věznice pražského gestapa. Odsud poté však židovské obyvatelstvo mířilo už rovnou do likvidačních táborů smrti například v Osvětimi či Treblince. Nacisté kvůli tomu protáhli i koleje z nedalekého nádraží Bohušovice nad Ohří až za brány Hlavní pevnosti. Dnes je v Malé pevnosti zřízen Památník Terezín, který má připomínat utrpení lidí tady i jinde za zvěrstev páchaných nacisty.

Ze starší historie je známé další místo, hora Říp, kde praotec Čech podle legendy vyřknul svá slova o zemi zaslíbené. Horu najdete 5 km jižně od Roudnice nad Labem a i když je to se svou výškou 456 m spíše kopec, uvidíte ji díky okolní rovině zdaleka. Na vrcholu stojí rotunda sv. Jiří a také turistická chata, ve které se můžete občerstvit. Nahoru vede hned několik tras po kamenitých cestách a každý rok po nich vyjdou tisíce turistů.

V kraji se nachází ještě mnoho dalších zajímavých cílů, například zámky Červený hrádek, Benešov nad Ploučnicí, Krásný dvůr, Klášterec nad Ohří či Velké Březno. V létě jsou oblíbeným místem vodní nádrže jako například Nechranice u obce Březno. Krásným místem je také Vaňovský vodopád, se svými 12 m nejvyšší v Českém středohoří. Najdete ho 3,5 km od města Ústí nad Labem, nedaleko přírodní památky Vrkoč.

Ať už máte raději přírodní krásy, dávnou historii nebo moderní umění, jistě si v Ústeckém kraji najdete to své.

Share

Napsat komentář