Významné a zajímavé přehrady v České republice

Přehrady jsou důležitá a zajímavá vodní díla, která mají hned několik využití. Nádrž přehrady uchovává přebytečnou vodu na období sucha, kdy je potřeba zásoba pitné i užitkové vody pro průmysl a závlahu. Pomáhá také mírnit účinky velké vody při povodních. Mnohé z nich se budovali pro potřeby výroby elektřiny. Hydroelektrárny sice nedosahují obrovských výkonů, ale jsou schopné elektřinu začít vyrábět během pár minut po zapnutí, takže mohou pružně reagovat na poptávku, a hlavně jsou šetrné k životnímu prostředí. Vodní nádrže ale také bohatě plní svůj rekreační účel. Především v létě je to oblíbené místo mnoha turistů a dovolenkářů. A není se co divit, přehrady nabízí nepřeberné množství sportovního vyžití i odpočinku. Vyjmenovat tu všechny naše vodní nádrže je téměř nemožné, momentálně je takových děl na našich tocích 136. Mezi ně se samozřejmě ale počítají i nádrže, které se svou velikostí neliší od většího rybníku. My si představíme jen ty největší z nich nebo ty, jež jsou rekreačně velmi oblíbené.

Lipno

Je největším umělým jezerem u nás a nejvýznamnějším rekreačním místech celých jižních Čech. Leží na hranici Národního parku Šumava na řece Vltavě. Rozloha hladiny Lipna je zhruba 4700 ha, záleží na napuštěnosti, a v nejširším místě dělí jeden břeh od druhého vzdálenost 10 km. Hloubka je ale poměrně nízká, průměrně 6,5 m, v nejhlubším místě 25 m. Lipnu se přezdívá české moře, protože díky své obrovské rozloze a povětrnostním podmínkám nabízí ideální vyžití nejenom plavcům, ale také příznivcům jachtingu, windsurfingu nebo třeba plavby na katamaránech. Užít si můžete také okružní plavbu parníkem. Nejoblíbenější pláže ke koupání najdete u obcí Lipno nad Vltavou, Frymburk, Horní Planá nebo Černá v Pošumaví. Z Lipna nad Vltavou přes Frymburk do Vřesné vede 13 km dlouhá stezka pro cyklisty a in-line bruslaře, která je jednou z nejlepších u nás. A navíc je její osmikilometrový úsek z Lipna do Frymburku osvětlen, takže je v provozu i v noci. Příznivci klasického bruslení si tu přijdou na své v zimě, kdy přes zamrzlou hladinu Lipna vede nejdelší přírodní bruslařská dráha na světě, měřící 11 km. V nádrži se nachází několik ostrůvků, ale nejpopulárnější z nich je Králičí ostrov u Lipna nad Vltavou. Na tomto ostrově o velikosti basketbalového hřiště je od dubna do listopadu vysazeno asi třicet králíků, kteří jsou zvyklí na lidi a nechají se ochotně krmit i pohladit. Pro rodiny s dětmi je to ideální zpestření výletu. Mnoho zajímavých turistických cílů najdete i v okolí přehrady, například kilometr dlouhou bobovou dráhu, Stezku korunami stromů, zříceninu hradu Vítkův kámen, Schwarzenberský plavební kámen a další.
Co se týče ubytování, máte na výběr ze všech možných variant. U vodní nádrže nebo v její blízkosti se nachází kempy s možností stanování nebo ubytování v chatkách, malebné penziony i luxusní hotely s wellness centry. Vybere si opravdu každý.

jachting
Jachting na Lipně

Orlík

Dalším dílem z takzvané Vltavské kaskády je tato přehrada hned s několika „nej“. Zadržuje největší objem vody – 716 milionů kubíků vody, je nejhlubší – až 74 m, a má nejdelší a nejmohutnější hráz. Ta se nachází u Solenice v okrese Příbram. Pojmenovaná je po zámku Orlík, který se tyčil vysoko na skále nad údolím Vltavy, a nyní se nachází pouze pár metrů nad hladinou. Kromě zámku Orlík je další velmi navštěvovanou památkou hrad Zvíkov. Od jednoho k druhému se můžete nechat svést lodní dopravou, která křižuje přehradu a spojuje všechna turisticky zajímavá místa po obou březích. Jinak samozřejmě přehrada poskytuje možnost koupání, plachtění, surfování, rybaření a spoustu dalšího rekreačního vyžití v hojném počtu hotelů, ubytoven a kempů.

Slapy

Nachází se u stejnojmenné obce ve Středočeském kraji, na toku řeky Labe. Kolem celé přehrady najdete množství míst, kde se dá příjemně koupat. Jestli dáváte přednost sociálnímu zázemí a všemožnému vyžití pro sebe i děti, zamiřte do Nové Živohoště nebo Nové Rabyně. Klidné koupání na neplacené pláži si užijete v místě zvaném Nebřich. Krásný pohled na přehradu a její okolí se vám naskytne z vyhlídky nedaleko obce Nová Rabyně. Je dobře přístupná i autem, leží totiž přímo u silnice. Stačí tedy vystoupit a kochat se. Pokud byste chtěli ještě o něco lepší pohled bez davu turistů, můžete se vydat asi o sto metrů výš, kde zatočíte na lesní cestu a tou dojedete na původní vyhlídku Homolka. Z kulturních památek stojí za vidění například zámek Jablonná nad Vltavou.

Seč

Nejvýznamnějším rekreačním centrem východních Čech je přehrada Seč na řece Chrudimce. Nachází se kousek od měst Chrudim nebo Pardubice. Pokud sem vyrazíte na víc než jeden den, ubytování vám nabídnou dva kempy, několik hotelů a mnoho chat a penzionů. Kromě vodních sportů je zdejší okolí vhodné pro výlety po značených turistických i cyklistických stezkách. Při těch by byla škoda minout například zříceniny hradů Oheb nebo Lichnice, či zámek Žleby.

Les Království (Bílá Třemešná)

Čtyři kilometry proti proudu od města Dvůr Králové nad Labem leží tato turisticky velmi vyhledávaná přehrada. Jedinečná je její hráz, na které stojí dvě pohádkové brány. To a také její poloha v hustě zalesněném údolí z ní dělá jednu z nejkrásnějších nádrží u nás. Už v roce 1964 byla vyhlášena národní technickou památkou. Kromě koupání v přehradě si můžete udělat výlet do Safari ve Dvoře Králové, na zámek Milotín nebo rodný dům K. J. Erbena ve stejném městě či třeba památník J. A. Komenského v Bílé Třemešné.

Brněnská přehrada

V těsné blízkosti moravské metropole se rozkládá vodní plocha, která je cílem tisíců místních lidí i turistů. Nabízí snad všechny možné druhy vodních sportů, plavbu parníky i pěší a cyklovýlety po okolních lesích. Možností ubytování je v jejím okolí také dostatek. Svést parníkem se můžete i k hradu Veveří, který se tyčí na skále nad přehradou nedaleko Veverské Bítýšky. V posledních letech prochází renovací po dlouhých letech, kdy byl zanedbáván. V těchto místech byl také přes vodu vybudován most, takže se k němu pohodlně dostanete i pěšky nebo na kole z druhého břehu. Každý rok na přelomu května a června se na hladině přehrady koná mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. V zimě je toto místo zase vyhledáváno bruslaři. Kousek od přehrady najdete také brněnskou Zoologickou zahradu.

Vranovská přehrada

Na řece Dyji v blízkosti malého města Vranov nad Dyjí leží tato rozlohou desátá největší vodní nádrž v České republice. Kromě vodárenských a energetických účelů slouží také k rekreaci. K tomu se využívají především pláže v okolí Vranova nad Dyjí, Bítova a Podhradí nad Dyjí. Zde je široká nabídka ubytování v kempech i penzionech. Koupání je tu velmi příjemné, protože přehrada patří k těm s nejteplejší vodou u nás. Významnými památkami v okolí jsou zámek Vranov nad Dyjí, hrad Bítov, zřícenina Cornštejn a mnoho dalších. Celé okolí směrem jižně k hranicím s Rakouskem je součástí Národního parku Podyjí, což je samo o sobě zárukou krásné přírody s možností procházek i cyklovýletů.

Dalešice

K největším nádržím na Moravě patří dalešická přehrada na řece Jihlavě, 20 km jihovýchodním směrem od města Třebíč. Má nejvyšší hráz ze všech našich přehrad (100 m) a největší maximální hloubku (85,5 m). Jejím hlavním účelem je sloužit jako zdroj vody pro jadernou elektrárnu Dukovany, ale má i bohaté rekreační využití. V okolí můžete navštívit třeba zámky Dalešice a Náměšť nad Oslavou, hrad Jevišovice, rozhlednu Babylon nebo zříceninu hradu Rabštejn.

Rybník
Rybník Blatný – Foto: Michal Němejc (krasyprirody.cz)

Hracholusky

Na hranicích okresu Plzeň a Tachov vznikla přehrada na toku řeky Mže. Nabízí několik větších i menších kempů, kde se můžete ubytovat a užívat si vodní radovánky či sportování. Rekreační centra se soustředí především do oblastí Butov, Hracholusky a Radost. Turisty vyhledávaná je také plavba parníkem s několika zastávkami. V blízkosti hráze je centrum a klub vodního lyžování, konalo se tu i mistrovství světa v tomto sportu. V blízkosti najdete například zříceninu hradu Buben.  Okolí je hojně využívané k pěší i cykloturistice.

Slezská Harta

Jihovýchodně od Bruntálu, v Nízkém Jeseníku, se nachází tato naše nejmladší přehrada. Vznikla teprve před šestnácti lety, ale už si za tu dobu vybudovala pozici vyhledávaného cíle pro letní dovolenou a příjemné osvěžení v horkých dnech. Nabízí totiž poměrně čistou vodu po celou sezónu a vhodné podmínky pro pěší i cykloturistiku.

Těrlická vodní nádrž a Žermanice

Vyhledávanými lokalitami pro vodní rekreaci na Karvinsku jsou tyto dvě přehrady ležící nedaleko sebe. U Těrlické přehrady je zajímavostí závodní motoristický okruh vybudovaný po jejím pravém břehu. A pak také vlek pro vodní lyžování, jediný na Moravě i Slezsku. Žermanice jsou oblíbeným místem rybářů a taktéž milovníků vodních sportů. Ubytování vám nabídnou v mnoha soukromých chatách či penzionech. Výlety krásnou pahorkatou krajinou jistě nadchnou milovníky pěší turistiky.

Nové mlýny

Toto vodní dílo je kaskádou tří přehradních nádrží na řece Dyji. Najdete je na jižní Moravě pod Pavlovskými vrchy. K rekreaci slouží především horní Mušovská nádrž. Nejvýznamnějším turistickým centrem je obec Pasohlávky a blízký autokemp, kde je možnost nejen ubytování, ale také zapůjčení všeho možného sportovního vybavení. Dolní Novomlýnská nádrž je ze všech tří největší a také slouží k rekreaci, i když je v tomto směru méně vytížená. Na obou přehradách je zřízena pravidelná lodní přeprava. Prostřední Věstonická nádrž je chráněnou přírodní rezervací s několika umělými ostrůvky pro hnízdění ptáků. Na jednom z ostrůvků je zachován také kostel, který zůstal jako jediný pozůstatek zatopené obce Mušov. Poblíž se rozkládá rozlehlý Lednicko -Valtický areál, který stojí za nejednu návštěvu.

Rozkoš

Tato vodní nádrž bývá nazývána východočeské moře. Najdete ji u města Česká Skalice. Díky své poloze v podhůří Orlických hor a Krkonoš je vítanou zastávkou při putování těmito horami. Pro skromnější návštěvníky nabízí skvělé ubytování místní největší autokemp Rozkoš, který je v provozu celoročně a tak ho mimo hlavní sezónu vyhledávají především rybáři.

Olešná

U Frýdku-Místku byla vybudována jedna z menších přehrad, která měla sloužit především jako ochrana před povodněmi. Má ale i své turistické využití a v jejím okolí vyrostlo několik ubytovacích zařízení. Z břehů přehrady je krásný výhled na Beskydy a Lysou horu. Atraktivní je zde poměrně nová cyklostezka vedoucí podél břehu, která má asfaltobetonový povrch a je proto velmi vyhledávána i in-line bruslaři.

Luhačovice

Asi 3 kilometry nad lázeňským městem Luhačovice, u obce Pozlovice, se nachází tato vodní plocha. Po dvou letech, kdy byla úplně vypuštěna a vyčištěna, mohla v loňském roce opět přivítat a osvěžit lázeňské hosty i turisty. Z lázní k ní a naopak vede stezka Jurkovičova alej, která je lemovaná odpočinkovými zastávkami i sportovišti. Přehrada leží na pomezí chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a celé její okolí je ukázkou krásy přírody.

Vodní díla ČR
Share

Napsat komentář