
V blízkosti města Benešov (Středočeský kraj) se nachází krásný zámek romantického slohu, jehož stavba začala již ve 13. století. Zámek leží necelé 2 km od centra Benešova a od našeho hlavního města je Konopiště vzdáleno pouze 40 km jihovýchodně. Je tak ideálním turistickým cílem pro turisty jenž zvolili k ubytování některý z hotelů v tomto regionu. Zdejší areál je chráněn jako Národní kulturní památka České republiky a spravuje ho Národní památkový ústav, neboť zámek patří státu.
Původně byl zámek Konopiště hradem. Konkrétně se jednalo o šlechtický hrad, který vždy ležel u rybníka. Prvním držitelem hradu byl rod Benešoviců a konkrétně se jednalo o Beneše a Dobeše z rodu Benešoviců. Původně byl hrad postavený v gotickém směru na konci 13. století. Udává se, že nejpravděpodobnější a nejkonkrétnější datum je kolem roku 1294. Zakladatelem hradu byl biskup Tobiáš z Benešova, což byl rádce krále Václava II. Rod Benešoviců sídlil na Konopišti až do svého vymření (celý rod vymřel), nahradili je páni ze Šternberka, kteří vládli hradu až do roku 1950.
Jednalo se o větvi k předním katolickým rodům celé země. Nejznámější osobností z této doby je Zdeněk Konopišťský ze Šternberka, který držel hrad ve své moci od roku 1140. Hrad se snažili dobýt silou, avšak to se Jednotce zelenohorské nepodařilo. Obyvatelé hradu se vzdali pro nedostatek potravin v roce 1468. Velitelem tohoto obléhání byl Zdeněk Kostka z Postupic. Dědicové Zdeňka ze Šternberka hrad získali znovu do své moci až doku 1479 a Konopiště měli až do roku 1590.
Od začátku 17. století vlastnila hrad rytířská rodina Hodějovských z Hodějova. Jmenovali Konopiště jako své hlavní sídlo. V Letech 1618 – 1620 na hradě pobýval i zimní král Fridrich Falcký. Následovala rychlá porážka a následně hrad byl koupený Albrechtem z Valdštejna. Netrvalo dlouho a hrad prodal Pavlu Michnu z Vacínova. Jednalo se o bohaté a sobecké nekatolické šlechty.
Hrad byl časem přestavěný na zámek, kde se majitelé také poměrně dost střídali. V roce 1896 na zámku byla zavedena elektřina a také vodovod, pár let na to byl nainstalovaný i hydraulický výtah. Za II. světové války byl v Konopišti umístěn hlavní štáb jednotek SS pod velením SS-Brigadeführera A. Karasche. Tyto jednotky byly součástí tankové divize SS-Totenkopf.
Po osvobození v roce 1945 začalo být Konopiště také přístupno široké veřejnosti. Tak, jak zámek můžeme vidět v dnešní podobě, tak přesně takovou podobu si zámek drží a udržuje již od přestavby za arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Také vnitřní vybavení zůstalo v co největší míře stejné, jako za doby, kdy zámek obýval následník trůnu s rodinou.
Hrad Konopiště a následně zámek Konopiště za svojí dlouhou historii vystřídal několik období – od gotiky, přes renesanci, baroko, rokoko až po novogotiku.
Zámek vlastní samozřejmě i svůj vlastní zámecký park. V jeho areálu je tzv. Svatojiřské muzeum, které obsahuje umělecká díla s námětem sv. Jiřího.
Při vstupu do areálu zámku návštěvníci prochází přes přehrazený hradní příklop, ve kterém pobýval medvěd Kazmír a jeho družka Máša, avšak ta bohužel v květnu 2007 uhynula a v únoru 2011 zemřel i Kazimír. Nyní se zde nachází medvěd Brumbras, který byl velmi brzy přejmenován na Jiřího. Návštěvníci tedy kromě romantického zámku a krásné zahrady mohou také vidět i medvěda jménem Jiří.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.