
Velká část Zlínského kraje je tvořena kopci a pohořími, nachází se zde Bílé Karpaty, Vsetínské a Hostýnské vrchy, Javorníky a část Moravskoslezských Beskyd. Právě ty lákají mnoho turistů a v zimě hlavně milovníků lyží. Nejvyšším vrcholem této části Beskyd je hora Radhošť se sochou boha hojnosti Radegasta. 6 km od Frenštátu pod Radhoštěm najdete známé zimní středisko Pustevny. Po cestě k němu, u horní stanice lanovky z Trojanovic, narazíte na dvě útulné horské chalupy, Maměnku a Libušín, které projektoval slavný architekt Dušan Jurkovič. Zde si můžete dát vydatný oběd na posilněnou i sehnat ubytování. Toho v tomto kraji najdete dostatek vzhledem k turistické oblíbenosti. Nejzachovalejší část Beskyd, stejně jako pod nimi ležících Bílých Karpat, náleží k chráněných krajinných oblastem, Bílé Karpaty patří i mezi šest českých oblastí zařazených jako biosférické rezervace do programu UNESCO.
O něco níže se rozprostírá oblast Valašska, svérázný kraj typický svými krásnými kroji i nářečím. V Rožnově pod Radhoštěm si můžete prohlédnout Valašské muzeum v přírodě, největší a nejstarší skanzen v celé střední Evropě. Atmosféru této oblasti si užijete i ve Valašském Meziříčí nebo Valašských Kloboucích.
Dušan Jurkovič se podílel také na podobě čtvrtých největších lázní v Česku a neoblíbenějších na Moravě, Luhačovicích. Jurkovičova vila přímo na kolonádě je asi tou nejhezčí ukázkou jeho práce. Nejen ona ale dodává těmto lázním to pravé kouzlo. Jejich poloha v údolí s kopci hustě porostlými lesy kolem, pěkně upravená kolonáda s parkem, ale také mnoho nabídek ubytování i za velmi rozumnou cenu dělají z tohoto místa frekventovaný cíl výletníků nejen za zdravím. Nejznámějším léčivým pramenem je jistě Vincentka, kromě ní zde ale vyvěrá ještě dalších 13 pramenů. V blízkosti se nachází také menší přehrada Pozlovice, která v létě nabízí možnost relaxace, sportovního vyžití i koupání.
Když se řekne Zlín, většině Čechů se hned vybaví jméno Tomáš Baťa. Tento skvělý podnikatel zde založil za první republiky továrnu na výrobu obuvi, která je slavná doteď. Jméno Baťa je dnes zárukou kvality, která vydrží. Přímo ve Zlíně jsou na svého rodáka pyšní a tak si zde můžete prohlédnout muzeum jemu a obuvnictví věnované, najdete ho v jedné z budov továrního areálu. Proslulý je také Baťův mrakodrap, se svými 77,5 m výšky byl před válkou nejvyšší budovou v Československu. Nejzajímavější je v něm ale jistě výtah – pojízdná kancelář, ze které mohl pan Baťa řešit problémy přímo v místě potřeby. Některé městské čtvrti mají dodnes ráz Baťových kolonií jednodomků nebo dvojdomků, které nechal postavit jako ubytování pro své dělníky, dnes jsou součástí památkové zóny. Dál do historie vás potom zavede prohlídka hradu ve Zlíně-Malenovicích. Ve Zlíně najdete také zámek, ale bohužel jeho oprava na počátku 20. století velmi necitlivě změnila jeho původní vzhled. Dnes tu sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy. Asi 1 km od centra města se nachází Zoologická zahrada Zlín-Lešná, první základy této zahradě dal kdysi opět Tomáš Baťa, i když byla původně na jiném místě. V areálu dnešní zahrady se nachází také zámek Lešná, romantická stavba z konce 19. století. Každý rok na přelomu května a června se ve Zlíně tradičně už více než padesát let pořádá Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež, jde o nejstarší přehlídku svého druhu na světě.
Pan Baťa má na svědomí ještě jeden velmi vyhledávaný cíl v tomto kraji – Baťův plavební kanál. Vede z Kroměříže až do Hodonína, splavná je část od Otrokovic. Po trase kanálu najdete 21 přístavů, ve většině z nich je v okolí k dispozici veškeré zázemí, možnost ubytování a občerstvení. Stát se kapitánem malé loďky může každý po malém zaškolení. Pokud si na to přece jen netroufáte, můžete využít pravidelné plavby lodí po kanále a nechat se svézt.
Na jihozápadě Zlínského kraje se rozprostírá Slovácko, na severozápadě potom Haná, která pokračuje v Olomouckém kraji. Obě oblasti tvoří úrodné nížiny, kde má největší vliv zemědělství. Nejvýznamnějším centrem jihozápadu je Uherské Hradiště, krásné město se zajímavou architekturou a rozmanitou krajinou v okolí. Nedaleko se nachází další dvě památky, které stojí za vidění. Zámek Buchlovice se skládá ze dvou budov a rozsáhlého parku, tvoří tak jeden z nejhezčích barokních komplexů u nás. Jeho historie navazuje na dějiny blízkého hradu Buchlov. Na konci 17. století nechal zámek postavit majitel Buchlova a to proto, že jeho manželce bylo na hradě příliš chladno. Královský hrad Buchlov se tyčí na jednom z nejvyšších vrcholů Chřibů. A pokud si při prohlídce vystoupáte ještě na 35 m vysokou věž, budete mít opravdu krásný rozhled po okolní krajině. Za pěkného počasí se prý dá dohlédnout až do Vídně.
Směrem na sever, na Hané, je významným městem Kroměříž a to historicky i kulturně. Zdejší zámek a zahrady jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud sem zavítáte a věnujete jim svůj čas, bude vám jasné proč. Arcibiskupský zámek patří mezi přední kulturní památky na Moravě. Celá staletí sloužil biskupům a arcibiskupům jako reprezentační sídlo. Dnes si můžete prohlédnout jeho komnaty a obdivovat jejich vybavení i výzdobu, například impozantní Sněmovní sál nebo Zámeckou knihovnu, která se počtem dochovaných svazků řadí mezi ty nejobsáhlejší u nás. Dominantou potom je 84 m vysoká zámecká věž. Přechod mezi zámkem a Podzámeckou zahradou tvoří Salla terrena, několik sálů zdobených freskami, sochami a umělými jeskyněmi, které sloužily k pořádání hudebních a divadelních představení. Podzámecká zahrada je jeden z nejhezčích krajinářských parků v Evropě. Kouzlo mu propůjčuje hlavně prvek vody hojně využitý v podobě potůčků a rybníčků. Zajímavé jsou také mnohé romantické stavby a sochařská výzdoba v něm. Květná zahrada je od zámku vzdálená asi deset minut pěší chůze. Čeká tu na vás labyrint zelených stěn, květinová a sochařská výzdoba, dva historické skleníky, které už ale bohužel neplní svou funkci, středová Rotunda a 244 m dlouhá Kolonáda. Svým uceleným konceptem je dnes prakticky unikátem v celé Evropě.
Ať už se ubytujete kdekoli ve Zlínském kraji, vždy naleznete v okolí mnoho zajímavého k poznání a jistě nebudete litovat.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.