Znojmo město okurek a vína

Spousta lidí ví, jaké je první, druhé i třetí největší město České republiky. Avšak jen málo kdo se zajímá i o další města. Proto bych se s vámi dnes chtěla podělit o několik zajímavých informací o Znojmě.

Jedná se o město, které je 2. největší v Jihomoravském kraji. Leží přibližně 55 km jihozápadně od Brna a 8 km od něj můžeme najít hranice s Rakouskem. Jedná se o historické centrum jihozápadní Moravy, kde žije necelých 34 tisíc obyvatel. Město se rozkládá na 65,93 km2 s nadmořskou výškou 290 metrů nad mořem.

Jako vždy je jistě důležité znát aspoň základní informace o historie a o tom, jak vlastně dané město vzniklo a také to, jak se postupně vyvíjelo. Zdejší prostor byl osídlen již v dávné době a od 8. století se naproti dnešnímu centru města rozkládalo rozsáhlé staromoravské hradiště. Což je dnešní část města Hradiště, které střežilo brod přes řeku Dyji.

Bylo zde i velmi rozsáhlé pohřebiště, které se objevilo teprve v roce 2007 a i v dnešní době je velmi intenzivně zkoumané a prohledávané.

V roce 1048 došlo poprvé k písemné zmínce o Znojmě a to v padělané listině, ve které kníže Břetislav zakládá proboštství v Rajhradě a kde je mezi svědky uveden znojemský kastelán Markvart.

V roce 1880 zde žilo 12 772 evidovaných obyvatel. Od té doby se počet jen a jen zvyšoval a v dnešní době se téměř ztrojnásobil. Což je opravdu obdivuhodné a můžeme si být jisti, že město je velmi oblíbené.

Znojmo je historickým centrem jihozápadní Moravy, ve kterém je velké množství památek a zajímavých míst. Samotné město je městskou památkovou rezervací. Nachází se zde i Národní kulturní památka České republiky – rotunda svaté Kateřiny z 12. století, která stojí v areálu přemyslovského hradu  ve Znojmě. V raném středověku došlo k postavení velkého množství rotund, avšak tato se liší. Je rozdílná tím, že v ní jsou zachované nástěnné románské malby z roku 1134, a proto je památkově chráněná.

Jižní morava

Avšak se ve městě nachází přes 200 dalších Národních kulturních památek. Mezi nejznámější patří například Loucký klášter, který založil český kníže Konrád II. spolu se svou matko již v roce 1190. V dnešní době je část klášteru využívána firmou Znovín Znojmo pro uložení lahví s vínem, jejich prodejnou a také pořádáním různých společenských akcí a je zde umístěno i velmi malé muzeum vinařství. Tato část objektu je proto udržovaná a využívána, avšak většina zdejšího Klášteru je opuštěná a postupně chátrá.  

Dále si můžeme krátce povědět ještě důležité informace o Znojemské radniční věži, která je dominantou celého města a patří k nevýznamnějším gotickým stavbám v Česku. Mikuláš ze Sedlešovic ji nechal postavit v letech 1445 až 1448. Na věži je vybudován vyhlídkový ochoz a po celý rok je tím pádem turistům poskytnut nádherný výhled z 80 metrů vysoké věže. Návštěvníci tak mohou získat nádherný výhled například na zdejší náměstí, ale také na celé město.

Ve Znojmě v roce 2005 vznikl Hudební festival Znojmo, který získává velké množství obdivovatelů a zájemců. Tento festival je zajímavý tím, že každý rok je zaměřen na jiného hudebníka.

Znojmo je známé, pro svoji vhodnou polohu k pěstování vína, především pro vinařství. Každý rok zde probíhá Znojemské historické vinobraní, které je spojené s kulturními atrakcemi, burčákem a především vínem. Této události se účastní kolem 80 tisíc návštěvníků. Nesmíme také zapomenout zmínit fakt, že Znojmo je snad nejvíce známé pro své Znojemské okurky. V roce 1570 loucký opat Jiří II. zavedl pěstování okurek na Znojemsku a právě díky tomu je Znojmo velmi známé nejen v České republice, ale také v zahraničí.

Jižní morava Znojmo
Share

Napsat komentář