Zoologické zahrady v České republice

Milují je děti a milují je dospělí. Tisíce lidí vyráží za poznáním i zábavou do zoologických zahrad a rádi tu tráví příjemné dny. Napříč celou Českou republikou najdeme poměrně velké množství zoologických zahrad. Většina z nich se zaměřuje na co nejširší obsažení druhové rozmanitosti naší planety, některé jsou ale pouze specifické jako například krokodýlí nebo papouščí zoo. Každá z nich však stojí za návštěvu a jistě vám poskytne velmi krásně strávený čas s rodinou. Stačí si vybrat, kam zamířit.

Zoologická zahrada Praha

Jde o bezpochyby nejnavštěvovanější turistický cíl v Česku, ročně její branou projde více než milion návštěvníků. Najdete ji v dolní části Troji a čeká tu na vás téměř 700 druh zvířat v počtu kolem 4800 jedinců. Prestižní časopis Forbes Traveler tuto zahradu označil jako sedmou nejlepší na celém světě. Zvířata tu žijí v podmínkách, které se co nejvíce přibližují jejich přirozenému prostředí. Jednou z chloub zoo je například pavilon Indonéská džungle. Zoo je poměrně rozsáhlá, jezdí tu proto turistický vláček a mezi dolní a horní částí zoo také lanovka. Všechny zvířata jsou velmi oblíbená, ale mezi ty nejvyhledávanější patří například gorila nížinná.

Zoologická zahrada Dvůr Králové

Je třetí největší zoo v Česku a specializuje se na chov afrických zvířat, což určil už v 60. letech její tehdejší ředitel Josef Vágner, který sám uspořádal několik výprav do Afriky a přivezl z nich množství zvířat. Zoo je dnes největším chovem zaměřeným na africké savce v Česku. Uvidíte tu téměř 300 druhů zvířat v počtu kusů kolem 2700. Celé safari si můžete projet ve vyhlídkovém autobusu nebo i ve vlastním autě. A kdo by si chtěl užít i zvuky noční divočiny, může využít nabídku ubytování v Safari hotelu přímo v zoo.

Zoologická zahrada Brno

Najdete ji v blízkosti Brněnské přehrady na svazích Mniší Hory. Její terén je dost členitý a náročný, cestu vám však i tady usnadní turistický vláček. Zoo chová téměř 800 zvířat v 210 druzích, převážně jde o zvířata z Evropy, Severní Ameriky a severní Asie. Vyhledávaní jsou například lední medvědi nebo tygr, kterého najdete s dalšími šelmami v pěkných Tygřích skalách.

Zoologická zahrada Ostrava

Je druhou největší zahradou v Česku. Rozkládá se na ploše téměř 100 ha a to v městském obvodu Slezská Ostrava, v ostravské Stromovce. Chová přes 350 druhů zvířat v počtu téměř 3000 kusů. Zoo je pyšná hlavně na svůj chov slonů, v roce 2011 se tu narodilo první české sloní mládě a o měsíc později druhé, přežilo však jenom to. Teď už dvouletou Rashmi tu můžete obdivovat i dnes a kromě ní spoustu dalších krásných zvířat.sloni

Zoologická zahrada Olomouc

Kousek od Olomouce, na vršku zvaném Svatý Kopeček, najdete tuto moc pěknou zoologickou zahradu. Kromě jiného tu určitě nesmíte minout například obří akvárium pro žraloky nebo kovovou rozhlednu, kde se v 27 metrové výšce nachází vyhlídková plošina. Naskytne se vám z ní krásný pohled na celou zoo i okolí.

Zoologická zahrada Plzeň

Najdete ji na Lochotíně, kam byla přestěhována roku 1961 a zároveň spojena s botanickou zahradou. Členitý přírodní areál je postupně přetvářen na zoogeografický biopark. Žije v něm kolem 1200 druhů živočichů v počtu blížícímu se 7000 jedinců. Unikátem jistě je, že více než 70% těchto druhů není chováno v žádné jiné české ani slovenské zoologické zahradě. Součástí zahrady je také Dinopark, zajímavá výprava do období druhohor.

Zoologická zahrada Liberec

Zahrada je nejstarší v České republice, otevřena byla roku 1919. Na návštěvníky tu každý den čeká 1000 zvířat ze 170 druhů, mezi těmi nejvyhledávanějšími jsou například bílí tygři indičtí nebo lachtani.

Zoologická zahrada Ústí nad Labem

Východně od centra města, na svahu Mariánské skály, pobývá 204 druhů zvířat, jejich počet se pohybuje kolem tisíce kusů, řada z nich je velmi vzácných. Mezi návštěvníky, hlavně dětmi, je oblíben třeba orangutan nebo majestátní lev. Projít zahradu znamená překonat značné převýšení, pomůže vám s tím ale turistický vláček.

Zoologická zahrada Jihlava

V malebném údolí říčky Jihlávky se rozkládá zahrada, která se pyšní krásným spojením vodních ploch, zalesněných svahů, luk i skal a to vše nedaleko centra města. Mezi skoro 200 druhy zvířat najdete i opravdu vzácné jedince. Specializací zoo jsou kočkovité šelmy, opice a plazi, nachází se tu toho ale daleko více.

Zoologická zahrada Zlín

Říká se jí také Zoo Lešná a v jejím areálu stojí krásný stejnojmenný zámek, který je možno také navštívit, i když ne na jednu společnou vstupenku. Mezi více než 200 druhy zvířat byly do nedávna největším lákadlem gorily nížinné, bohužel ale poslední z nich už zemřela. Ovšem nechybí tu oblíbení sloni afričtí, tučňáci, lachtani nebo žirafy.zoo_deti

Zoologická zahrada Ohrada

Nachází se nedaleko Hluboké nad Vltavou a je tak častou zastávkou při návštěvě překrásného zámku Hluboká. Zahrada se řadí mezi ty menší, přesto v ní má svůj domov přes 1000 zvířat ze 220 druhů. Zahrada se soustředí především na zvířata žijící v České republice, ale chová i mnoho cizokrajných druhů.

Zoologická zahrada Děčín

Jedna z nejmenších zoologických zahrad u nás leží na vršku Pastýřská stěna. Čeká tu na vás asi 150 druhů v počtu necelých 400 jedinců, mezi nejoblíbenější patří určitě medvěd grizzly. Odděleně od zoo, asi o 700 m dále k centru města, se nachází expozice Rajské ostrovy. Ve čtyřech částech podle různých míst původu jsou zde umístěny ryby, plazi, ještěři, pavouci či mořské korály.

Podkrušnohorský zoopark Chomutov

Je jednou z nejmladších, ale rozlohou vůbec největší zoo v Česku. Její plocha zabírá 112 ha, což je skoro jednou tolik jako zoo Praha. Chováno je zde asi 160 druhů zvířat v počtech kolem 1000 jednotlivců.  Součástí zooparku je také skanzen Stará Ves. Při dopravě po tak rozlehlém území jistě uvítáte místní silniční lokálku Amálku a terénní Safari Expres, který vás doveze do skanzenu.

Zoologická zahrada Hodonín

Leží na okraji města v krásné přírodě lužního lesa a ač rozhodně nepatří mezi největší, je oblíbeným cílem turistů ubytovaných v Hodoníně či okolí. Zoo se zaměřuje na mořskou akvaristiku a exotické ptactvo. Mezi oblíbené druhy zvířat kromě žraloka patří třeba tygr, lev, šimpanz nebo zebra.zoo_tucnaci

Zoopark Vyškov

Vyškovská zoo je jednou z nejmenších zahrad a ve svém areálu chová převážně domácí a hospodářská zvířata z celého světa. Zoo se stala jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí na jižní Moravě poté, co byl roku 2006 vybudován na konci Vyškova Dinopark. Ze zoo vás až za jeho brány zaveze motorizovaný vláček, bez návštěvy zoo není možné se do Dinoparku dostat.

Zoologická zahrada Tábor-Větrovy

Zahrada chová asi 80 druhů živočichů, soustředí se především na americká zvířata jako jaguáry, pumy nebo bizony, ale k vidění jsou i další zajímavá zvířata, například lvi, tygry či medvědy.

Zoologická zahrada Chleby

Patří mezi ty úplně nejmenší, její rozloha není ani celý 1 ha. Přesto si tu můžete prohlédnout přes 70 druhů zvířat, například gibony, lemury, oceloty nebo klokany.

Park exotických zvířat Dvorec u Borovan

Pokud se ubytujete v Českých Budějovicích, navštivte tento 15 km vzdálený soukromý zoopark, který chová mimo jiné velkou skupinu kočkovitých šelem – lvů, tygrů, levhartů a rysů.

Krokodýlí zoo Protivín

Tato soukromá zoo chová ucelenou sbírku 22 druhů krokodýlů a další zvířata jako želvy nebo plazi. Součástí je také kosterní muzeum.

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Jediná taková zoo v České republice nabízí návštěvníkům asi 200 papoušků ve 20 druzích. Ti jsou umístěni ve stovce voliér na 500 metrech čtverečních. Jedná se o soukromou sbírku, která vznikala přes 40 let.

ParaZOO Vlašim

Jedná se o expozici Záchranné stanice pro živočichy, která byla otevřena v roce 2012. Jsou zde k vidění živočichové volně žijící v České republice, kteří byli zranění donešeni do záchranné stanice, ovšem kvůli trvalým následkům už nemohli být vrácen zpět do volné přírody.

KovoZoo Staré Město

Možná sem tak úplně tato zoo nepatří, ale myslím, že díky své výjimečnosti a úžasné myšlence si zaslouží být zmíněná. Jedná se totiž o jedinou kovovou zoo v celé Evropě. Všechna zvířata jsou vyrobena z kovového odpadu i jiných odpadních materiálů. Jsou v životní velikosti a překvapí vás, jak dokonale imitují své živé předlohy. Bizon, lev, krokodýl, gorila a mnoho dalších zvířat vás přivedou k úžasu, jak krásně a s nápadem se dá využít zdánlivě nepotřebný odpad. A to není vše, co vás v tomto areálu čeká, můžete se podívat na město z výšky majáku nebo si s dětmi zahrát na piráty na velké lodi.

Share

Napsat komentář