Zřícenina hradu Frýdštejn

Nedávno jsem zjistila, že pro některé lidi je zřícenina téměř sprosté slovo. Zříceninu berou jako něco, co už prostě jen chátrá a má to nejlepší za sebou. Pokud jste tohoto názoru, tak vás nejspíš dnešní článek příliš nepotěší. Dnes jsem se rozhodla, že se společně totiž zaměříme na krásnou zříceninu Frýdštejn, která leží v obci Frýdštejn u Malé Skály, což je v okresu Jablonec nad Nisou. Tipy na najlepší ubytování v Libereckém kraji najdete na našem webu.

Dominantu celé této zříceniny tvoří velmi dobře zachovalá vysoká hradní věž. Která je postavena na nejvyšší pískovcové skále. Z tohoto místa je vidět na celé území a věřte mi, že je to opravdu nádherný výhled a rozhled. Z věže, která je 15 metrů vysoká, v průměru má 9 metrů a má 2 metry silné zdivo, je výhled téměř jako z pohádky.

Zdejší území bylo od 13. století majetkem Markvaticů. První zmínka o Frýdštejně pochází již z roku 1385, kdy záznamy z tohoto roku zmiňují jako majitele Bohuňka Puklíce z Frýdštejna. Okolo roku 1400 byl hrad v držení rodu Kamenců ze Střížovic a Čakovic

Jak už to tak bývá, tak jakmile se jedná o zajímavé či výhodné místo, tak se jeho majitelé často mění. Neboť každé o takové místo stojí, každý by ho rád vlastnil. Proto se nemůžeme divit, že na začátku 15. století se stal majitelem panství Bohuš z Kováně a hned v roce 1432 byl hrad oblehnutý husity. Nejprve mezi nimi došlo k uzavření dohody, ale později Katolík Bohuš z Kovaně konvertoval a od roku 1448 začal pomáhat Jiřímu z Poděbrad při dobývání Prahy. Po jeho smrti v roce 1460 začal spravovat panství Jan Zajíc z Hazmburka.

hrad frydstejn

Poté se zde vystřídalo několik majitelů. Roku 1489 vlastnil hrad Jiří Berka z Dubé, roku 1498 Vilém Zub z Landštejna, pak Jan Dubecký z Dubče a po roce 1508 Jan Chvalovský z Ledce.

Jan z Vatemberka v roce 1540 koupil hrad a frýdštejnské panství, které připojil k rozsáhlému Vartemberskému panství. Jan z  Vartemberka se ale účastnil odboje českých stavů proti králi Ferdinandu I. a proto ztratil roku 1547 některé své statky včetně Frýdštejna a Českého Dubu.

Obě panství koupil Jan z Oprštofru od krále, ale ten se rozhodl, že jeho sídlem bude Český Dub, proto následně došlo k tomu, že začal frýdštejnské panství rozprodávat. Tím bohužel zanikl význam frýdštejnského panství i Frýdštejna jako strážního hradu

Majitelé se zde opravdu střídali následně Oppersdorfové v roce 1591 neobyvatelný hrad s panstvím prodali Zikmundu Smiřickému ze Smiřic. Následně to zde vlastnil Albrecht z Valdštejna a po jeho smrti získal zdejší panství hrabě Jan Ludvík Isolani, což byl císařský plukovník. Jedna z jeho dcer odkázala následně panství církvi, která ho vlastnila až do roku 1838. V tomto roce se stala vlastníkem Kamila Rohana.

Hrad je již od roku 1892 přístupný. V dnešní době je majitelem hradu obec Frýdštejn. Vzhledem k tomu, že hrad je přístupný, byla by určitě škoda ho nenavštívit.

Otevírací doba od května do října je každý den od 10:00 hod. do 17:00 hod.Pro děti do 6 let je vstupné zdarma, děti do 15 let ho mají za 20,- Kč, studenti a důchodci 30,- Kč a dospělí 50,- Kč. (Ceny v roce 2016).

Tipy na ubytování v Libereckém kraji

Liberecký kraj
Share

Napsat komentář